Zarówno niedobrze, jak i nie dobrze, są poprawnymi formami, ale pod warunkiem, że zostaną użyte w odpowiednim kontekście i zgodnie z zasadami polskiej ortografii. W przypadku słowa niedobrze stosowana jest reguła, która mówi, że partykułę nie w połączeniu z przysłówkami zapisujemy razem. W kontekście wyrażenia nie dobrze przyjmuje się zasadę, że partykułę nie zapisujemy rozłącznie wówczas, gdy używana jest ona jako wykładnik zaprzeczenia i występuje przed przysłówkiem, a przy tym spełnia funkcję wprowadzania do zdania przeciwstawienia.

Poprawna pisownia

nie dobrze

Poprawna pisownia, znaczenie: nie dobrze to zwrot używany do tego, aby wprowadzić do zdania nie tylko zaprzeczenie, ale również przeciwstawienie. Może podkreślać, jaka jest dana sytuacja.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie dobrze, ale wręcz wspaniale zagrali nasi piłkarze, dlatego na pewno pójdę na ich kolejny mecz.
Ty nawet nie dobrze, ale genialnie rozumujesz! Powinieneś iść na studia w przyszłym roku.
W twoim towarzystwie czuję się nie dobrze, ale wprost cudownie. Może będziemy częściej się spotykać?


Poprawna pisownia

niedobrze

Poprawna pisownia, znaczenie: niedobrze oznacza, że coś jest nie takie, jak trzeba. Może oznaczać, że coś jest złe pod względem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Dotyczy złego skutku działania oraz złych zasad moralnych. niedobrze to również nieprzychylnie, nieodpowiednio, albo bez poczucia komfortu psychicznego. Odnosi się również o stanie organizmu, który czymś się zatruł.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie wiem, co ja zjadłem, że tak się czuję. Jest mi strasznie niedobrze, może to grypa żołądkowa?
Niedobrze, że nie zrobiłeś swojej pracy domowej, bo chcieliśmy iść grać w piłkę, a teraz rodzice cię nie wypuszczą.
To niedobrze, że nie było go wczoraj w pracy, zwłaszcza, że nie powiedział, iż go nie będzie.