Niepoprawna pisownia

napew no

Niepoprawna pisownia


Chcąc zapisać frazę na pewno w pełni zgodnie z zasadami pisowni języka polskiego musimy zastosować pisownię rozłączną. Co istotne, nie ma od tej pisowni wyjątków – to znaczy jest to jedyna dopuszczalna forma zapisu i kontekst zdania nie ma tu najmniejszego znaczenia. Samo wyrażenie na pewno złożone jest z dwóch elementów – przyimka na, a także dawnej prasłowiańskiej formy przymiotnika pewno, występującej tutaj w rodzaj nijakim. Zasada pisowni w sposób rozdzielny jest analogiczna do innych, podobnych zwrotów, które również korzystają z tej zasady pisowni. Są to między innymi: na nowo, na lewo, na okrągło oraz na prawo. Formy pisowni oznaczone czerwonymi znakami X są błędne niezależnie od kontekstu, a prezentujemy je na tej stronie wyłącznie w celach informacyjnych. Dla lepszego przyswojenia poprawnej pisowni zachęcamy do zapoznania się z przykładami użycia w zdaniu, a w przypadku dalszych pytań bądź wątpliwości zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach – staramy się udzielać porad językowych wszystkim, którzy ich potrzebują.

Poprawna pisownia

na pewno

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie to nie podlegająca odmianie fraza przysłówkowa. Znaczenie tożsame jest z wyrażeniami takimi jak: bez wątpienia, z pewnością (w tym także z całą pewnością) i bez cienia wątpliwości. Może być zastąpione jednym z licznych synonimów: bez dwóch zdań, niewątpliwie, z pewnością, na bank i potocznymi: bankowo i na pewniaka. Jeśli chodzi o wyrażenia przeciwstawne, czyli antonimy wyróżnić możemy: może, być może, chyba i prawdopodobnie.

Przykłady poprawnej pisowni

Przyjrzałam się dokładnie samochodowi, który we mnie wjechał i na pewno nie był sprawny techniczny – już na pierwszy rzut oka widać było, że ma łyse opony.
Na pewno nie potrzebujesz pomocy? Nie wyglądasz najlepiej, może chociaż odprowadzę Cię do domu?
To na pewno nie on, tamten miał ciemne włosy i zarost na twarzy, ten jest łysy i bez żadnego zarostu.
Ten siatkarz na pewno nie wystąpi w jutrzejszym meczu – wczoraj napisał post, w którym powiedział, że ma kontuzję barku.


Niepoprawna pisownia

na pew no

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

napewno

Niepoprawna pisownia