Niepoprawna pisownia

nacodzień

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

na co dzień

Poprawna pisownia, znaczenie: prawidłowy zapis tego wyrażenia może być dla nas problematyczny, zwłaszcza, że wiele osób kojarzy go z wyrazem codziennie. Jednak w przeciwieństwie do niego, w określeniu na co dzień należy zawsze każdy jego człon zapisywać rozłącznie. Niestety, w zasadach pisowni polskiej nie znajdziemy żadnej reguły, która mogłaby jednoznacznie uzasadnić taką, a nie inną pisownię, dlatego w przypadku tego wyrażenia trzeba zastosować tzw. zasadę konwencjonalną, nakazującą zapis rozłączny.
Aby nieco ułatwić sobie zapamiętanie prawidłowej pisowni, warto skojarzyć, że określenie co dzień jest wyrażeniem zaimkowym, a te w ogromnej większości (poza wyrażeniami będącymi jednocześnie zrostami) piszemy rozłącznie. Z kolei przyimek na bardzo często wchodzi w skład wyrażeń przyimkowych, które również w dużej mierze piszemy osobno. Logiczny zatem wydaje się rozłączny zapis całego zwrotu na co dzień.
Jego znacznie to: codziennie, zazwyczaj, przeważnie, czyli określamy nim naszą rutynę. W zdaniu pełni on funkcję frazy przysłówkowej, czyli połączenia wyrazów, które razem działają jako przysłówek.

Przykłady poprawnej pisowni

Na co dzień jeżdżę do pracy tramwajem, ale dziś postanowiłam pojechać samochodem.
Nie spodobała mi się jej sukienka, może dlatego, że sama na co dzień ubieram się znacznie bardziej na luzie.
Kupiłam kilka bluzek, które sprawdza się zarówno na co dzień, jak i na bardziej oficjalne okazje.


Niepoprawna pisownia

na codzień

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

naco dzień

Niepoprawna pisownia