Choć oba wyrażenia są jak najbardziej poprawne, a co więcej, brzmią nieco podobnie, ich znaczenia są diametralnie różne, dlatego należy zapoznać się z zasadami stosowania każdego z nich – bowiem wbrew temu, że siwi brzmi jak forma fonetyczna akronimu CV funkcjonuje ona w języku polskim wyłącznie w innym kontekście, jak również jest wymawiana w inny sposób. Poniżej obszernie wyjaśniamy różnice pomiędzy tymi zapisami, a w razie dalszych pytań przypominamy o możliwości ich zadania w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

siwi

Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie siwi to przymiotnik siwy, który został odmieniony w mianowniku liczby mnogiej, w rodzaju męskoosobowym. Terminem tym określamy najczęściej włosy o jasnej, białoszarej barwie, które kolor ten uzyskały najczęściej ze starości. Wyrazu tego można również użyć w stosunku do osoby mającej siwe włosy, do jakiejś rzeczy, która ma białoszary kolor, a także w odniesieniu do maści konia, posiadającego białą sierść na ciemnej skórze.

Przykłady poprawnej pisowni

Siwi staruszkowie, pomimo podeszłego wieku, grali w piłkę nożną.
Czasem z mężem liczymy, że nasi synowie wyprowadzą się z domu zanim będziemy zupełnie siwi.
Nie boisz się, że z naszymi genami oboje będziemy siwi przed pięćdziesiątką?


Poprawna pisownia

CV

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie CV to natomiast skrót od łacińskiego zwrotu curriculum vitae. Nazywamy tak życiorys zawodowy, który pisany jest najczęściej przez osobę ubiegającą się o pracę.

Przykłady poprawnej pisowni

Wysłałam CV w kilka miejsc, jednak najbardziej zależy mi na pracy w waszej firmie.
Otrzymaliśmy dziś bardzo ciekawe CV, uważam, że powinieneś dokładnie je przejrzeć.
Po rozpatrzeniu kilkunastu CV zdecydowaliśmy się zaprosić na rozmowę troje kandydatów.