Obie przedstawione niżej formy są poprawne, chociaż wyraz ten zależnie od znaczenia będzie miał dwie różne zasady pisowni. W większości przypadków poprawne będzie użycie wariantu przez ż z kropką (masaż), dlatego też dla zwiększenia czytelności celowo oznaczyliśmy na tej stronie wersję masarz jako niepoprawną.

Poprawna pisownia

masaż

Poprawna pisownia, znaczenie: masaż to relaksujący, lub rehabilitacyjny zabieg polegający na rozciąganiu. ugniataniu i masowaniu ciała. Jeżeli chodzi nam o masaż jako zabieg, należy wyraz ten pisać przez ż. Zasada wynika z zapożyczenia językowego od francuskiego odpowiednika tego słowa czyli massage. Możemy tu zastosować zachodzącą oboczność – wymianę g na ż, jak również fakt, iż w artykulacji francuskiego słowa głoska g jest wymawiana właśnie jako ż.

Przykłady poprawnej pisowni

Przydałby mi się jakiś masaż, plecy mnie bolą ostatnio. Pójdę chyba w sobotę.
Chyba pójdę w piątek na masaż. Mam ochotę na relaks po ciężkim tygodniu.
Uwielbiam masaże! Zawsze bardzo mnie to relaksuje i się lepiej po nich czuję.


Niepoprawna pisownia

masarz

Niepoprawna pisownia, wyjątkiem jest przestarzale znaczenie tego słowa: masarz pisany przez rz oznacza zawód. Masarzem nazywa się osobę pracującą w masarni, czyli zakładzie mięsnym, jest to rzeźnik wyrabiający wędliny lub sprzedawca w sklepie z mięsem i wędlinami. Często na masarza mówi się również rzeźnik. Jeżeli kontekst zdania wskazuje nam, że chodzi o zawód, piszemy wówczas wyraz przez rz. Wynika to z zasady, że nazwy zawodów zapisujemy właśnie w ten sposób.

Przykłady poprawnej pisowni

Wojtek pracuje na co dzień jako masarz. Ja bym w takiej pracy nie wytrzymał.
Słyszałem, że dostałeś ofertę pracy jako masarz. Prawda?
Bycie masarzem, nie należy do łatwych zawodów. Też tak sądzisz?


Niepoprawna pisownia

masasz

Niepoprawna pisownia