Choć oba wyrazy brzmią zaskakująco podobnie, to jednak ich znaczenia są inne i nie należy stosować ich zamiennie. Powszechniej występującym wyrazem jest kelner, więc w większości przypadków chodzić będzie o niego, jednak ponieważ także zapis kerner występuje w języku polskim ważne jest poznać różnice między nimi, aby nie popełnić błędu. Dla ułatwienia przygotowaliśmy definicje obu znaczeń, a także przykłady użycia obu słów w zdaniach.

Poprawna pisownia

kelner

Poprawna pisownia, znaczenie: kelner to osoba zatrudniona w restauracji, której zadaniem jest przyjmowanie zamówień oraz przynoszenie do stolika potraw oraz napojów.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie zdążyliśmy jeszcze wygodnie usiąść przy stoliku, a już podszedł do nas kelner, proponując coś do picia.
Uśmiechnięty kelner był bardzo sympatyczny, jednak jego znajomość karty pozostawiała wiele do życzenia.
Kelner spisywał się doskonale, dlatego po skończonym posiłku otrzymał od nas hojny napiwek.


Poprawna pisownia

kerner

Poprawna pisownia, znaczenie: kerner to w języku polskim próbka skały w kształcie słupka, uzyskiwana podczas wierceń przy użyciu specjalnego rodzaju wierteł. Jest to również inna nazwa punktaka – przyrządu do wybijania punktów, znaczących miejsce na wykonanie otworu. To często używane narzędzie ślusarskie w postaci trzpienia, który wykonany został najczęściej z twardej stali narzędziowej, z zaostrzonym jednym z końców oraz spłaszczonym drugim końcem w celu uderzania w niego młotkiem.

Przykłady poprawnej pisowni

Wiertło użyte, by pobrać próbkę skały – kerner – było zdecydowanie zbyt zużyte.
Wydobyty przez nich kerner okazał się mieć przepiękną barwę.
Nie zapomnij, że na koniec pracy musimy pobrać kerner, aby zbadać jego skład.