W słowniku języka polskiego funkcjonują oba wymienione poniżej wyrazy, jednak nie należy stosować ich zamiennie, gdyż każdy oznacza coś innego – konkretnie zupełnie różne, nie związane ze sobą gatunki zwierząt. Aby nie popełnić pomyłki zapoznaj się z przykładami i definicjami każdego ze słów, pamiętaj też, że nasza redakcja przyjdzie Ci z pomocą jeśli mimo tego pojawią się jakieś wątpliwości.

Poprawna pisownia

jeżyk

Poprawna pisownia, znaczenie: jeżyk to zdrobnienie utworzone od rzeczownika jeż, oznaczającego owadożernego ssaka, którego ciało pokrywają liczne igły. Mówimy tak również na narzędzie rolnicze służące do spulchniania ziemi oraz na krótko obcięte włosy. W żargonie wojskowym jeż oznacza przenośną zaporę z ustawionych prostopadle belek z drutem.

Przykłady poprawnej pisowni

Zabrany z ulicy jeżyk szybko urósł pod czujnym okiem weterynarza.
Na naszej działce zamieszkał ostatnio mały jeżyk.
Żaden gospodarz ogrodu nie powinien się zjeżyć, gdy zadomowi się u niego jeżyk.


Poprawna pisownia

jerzyk

Poprawna pisownia, znaczenie: jerzyk z kolei to nazwa ptaka wędrownego o smukłej sylwetce oraz charakterystycznych palcach, które uniemożliwiają mu siadanie na gałęziach oraz stąpanie po ziemi.

Przykłady poprawnej pisowni

Współcześnie jerzyki lęgną się niemal wyłącznie w budynkach, nie tylko w centrach dużych miast, ale i w mniejszych miastach i na wsiach.
Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki, ponieważ w dużej mierze żywią się komarami.
W pogoni za zdobyczą jerzyk może rozpędzić się aż do 200 km/h.