Poprawna pisownia, znaczenie: słowo jakbym powinno być zapisywane łącznie. Wynika to z faktu, iż jest ono spójnikiem lub partykułą. Zgodnie z zasadami ortograficznymi, wyrażenia takie, posiadające końcówkę -bym, wyrażającą przypuszczenie lub coś, co może wydarzyć się w przyszłości, zapisujemy zawsze łącznie.
Spójnik jakbym służy do wprowadzania zdania podrzędnego, które opisuje sytuację nierzeczywistą, która jednak może stać się realna. Jako partykuła z kolei powiadamia, że sytuacja danej osoby jest zbliżona do innej, ale nie w pełni taka sama. Może komunikować, iż wypowiadający czuje się w niej podobnie.
Przykłady poprawnej pisowni
Wiem, wczoraj wyglądałem, jakbym zobaczył ducha, ale bardzo wystraszyłem się twojego nagłego powrotu.
Jakbym się nie nauczył na ten sprawdzian, to pewnie oblałabym cały rok i moja mama byłaby wściekła.
Jakbym nie miał dwóch długopisów, to bym ci nie pomógł, w końcu też muszę pisać na lekcji.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Poprawna jest pisownia rozłączna: jakiego bym.
Jakiego bym czy jakiegobym
Rado – pisałeś dotąd dobrze, a niedouczona pani Marta zawróciła Ci w głowie. „Jakby” piszemy łącznie, gdy można to wyrażenie zastąpić przez „gdyby, jak gdyby”. W innych zastosowaniach piszemy rozdzielnie. Reguła jest prosta. Inni różnicują pisownię w zależności od kwalifikacji „jak” do części mowy, ale to ślepa uliczka.
Marzę o chwili, gdy różni ludzie, powołując się na swoją znikomą i błędną wiedzę, przestaną mącić innym w mózgach. Rozumiem, że p. Marta nie ponosi odpowiedzialności za cudze komentarze, ale zdaje się, że nie ponosi odpowiedzialności i za swoje porady.
wyglądam jak bym narobiła się
Sprawa z jakbym/jak bym wcale nie jest tak prosta i pisownia zależy od kontekstu. Sama mogłabym opisać to w niewystarczająco jasny sposób, ale polecam poradę z Poradni Językowej PWN i z Narodowego Centrum Kultury>
Poniżej wklejam linki do obu tekstów:
sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jakby;17407.html
nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/jakbys-czy-jak-bys,cltt,J
Fajnie, że jest taka strona i można sobie różne stwierdzenia sprawdzić jak powinno się je prawidłowo pisać. Dla mnie to faktycznie super opcja, bo wiadomo wszystko co i jak powinni się napisać bez błędów.
O jak bym widziała Oliego
Jakbym chciał się nigdy nie mylić w tym słowie! Przeważnie zapisywałem je osobno – tak jak „jeśli bym”, „może bym” i inne, podobne. Tymczasem poprawna forma to „jakbym „! Mam nadzieję, że teraz już będę pamiętał.
Dzięki