Język ukraiński – ze względu na napiętą sytuację międzynarodową – na dobre zagościł w naszym kraju. Można się z nim spotkać praktycznie na każdym kroku. Wobec tego jego znajomość jest przydatna w życiu codziennym, a ponadto coraz bardzie ceniona przez pracodawców. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawione zostanie parę cennych wskazówek, jak uczyć się języka ukraińskiego szybko i łatwo.

Rozpoczęcie nauki od podstaw

Osoby, które nigdy nie miały styczności z językiem naszych wschodnich sąsiadów, powinny rozpocząć naukę od absolutnych podstaw. Powszechnie wiadomym jest, że język ukraiński oparty jest na zupełnie innym alfabecie, który stanowi odmianę cyrylicy – grażdankę. Poszczególne litery są zupełnie inne, aniżeli znane nam, występujące w polskim alfabecie. W celu poznania podstaw języka ukraińskiego, niewątpliwie warto zaopatrzyć się przynajmniej w jeden podręcznik i ćwiczenia, które pozwolą je należycie opanować. Podstawy są bowiem niezbędne do dalszej nauki – bez znajomości alfabetu i wymowy poszczególnych liter, nie ma niestety żadnych szans na opanowanie tego języka.

Regularność nauki

W nauce języka ukraińskiego – podobnie jak w przypadku każdego języka obcego – najważniejszym czynnikiem jest regularność. Warto zaplanować przynajmniej trzy / cztery dni, w tygodniu i poświęcanie co najmniej godziny zegarowej nauce. Oczywiście w miarę możliwości czasowych, można uczyć się nawet codziennie! Warto jednak pamiętać, aby nie robić zbyt długich przerw między dniami nauki. W ten sposób zachować można swoistą ciągłość opanowywanych treści i zagadnień, która pozwoli lepiej je zapamiętać.

Konieczność otoczenia się językiem ukraińskim

Równie istotne jest (praktycznie w przypadku każdego języka obcego) otoczenie się tym językiem w życiu codziennym. Można przykładowo oglądać filmy i seriale w popularnych serwisach streamingowych w wersji ukraińskiej, na początku korzystając ze wsparcia w postaci polskich napisów. Nawet jeżeli początkowo nie wszystko zostanie zrozumiane (o ile cokolwiek uda się zrozumieć), pozwoli to na osłuchanie się z językiem. Ponadto, warto sięgać po prasę i literaturę ukraińską – z pewnością przyczyni się to do opanowania rozumienia tekstu czytanego, który – co warte ponownego wskazania – pisany jest w innym alfabecie.

Wykorzystanie źródeł online

W dzisiejszych czasach, internet daje praktycznie nieograniczone możliwości przydatne do nauki każdego języka obcego. Wystarczy w dowolnej wyszukiwarce wpisać hasło: „nauka języka ukraińskiego”, a w mgnieniu oka wyświetlone zostaną przydatne strony internetowe odnoszące się do tego zagadnienia. Ponadto warto poszukać darmowych lekcji w serwisie YouTube! Pozwoli to opanować konstrukcje gramatyczne, a na dodatek osłuchać się z językiem i nauczyć się najczęściej używanych fraz i sformułowań.

Znalezienia partnera do nauki

Jak wiadomo, znajomość języka obcego objawia się nie tylko w umiejętności czytania i pisania, ale przede wszystkim prowadzenia swobodnych konwersacji. Nie ma lepszego sposobu na naukę rozmówek, jak właśnie rozmawianie z osobami znającymi język ukraiński. Z tego względu niewątpliwie warto poszukać osoby w naszym otoczeniu, która posługuje się tym językiem – w obecnych czasach nie jest to ciężkie zadanie, z pewnością każdy zna co najmniej jedną osobę, która pochodzi z Ukrainy.

Skorzystanie z oferty kursów językowych

Prawdopodobnie nie ma w Polsce szkoły językowej, która obecnie nie prowadziłaby kursów z języka ukraińskiego. Znalezienie takiego podmiotu – niezależnie od miasta – nie jest jakimkolwiek problemem. Wystarczy skorzystać z dowolnej przeglądarki internetowej i przed oczyma wręcz zaroi się od licznych ofert. Szkoły językowe uczą języka ukraińskiego w najróżniejszych formach – stacjonarnie lub zdalnie. Programy kursów dostosowane są do posiadanych przez uczniów umiejętności, wobec czego można wybrać spośród kursów dla początkujących, jak i zaawansowanych, a nawet takich, którzy posługują się tym językiem biegle.
Język ukraiński niezmiennie od paru lat jest niezwykle popularny. Zakładać należy, że trend ten będzie stale się rozwijał. Wobec tego znajomość języka naszych wschodnich sąsiadów będzie coraz bardziej przydatna zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym – coraz więcej pracodawców poszukuje pracowników znających ten język. Na zakończenie warto również wskazać, że język ukraiński ma wiele podobieństw do polskiego, przez co względnie prosto opanować wymowę i gramatykę.