W języku polskim stuprocentowo poprawna gramatycznie jest zarówno konstrukcja innymi słowy, jak i innymi słowami. Każda z nich ma jednak nieco inne znaczenie, dlatego należy poznać zasady ich stosowania. Przedstawiamy je poniżej wraz z przykładami poprawnego użycia w zdaniu, co powinno ułatwić zrozumienie różnic. Gdyby nasze materiały okazały się niewystarczające zachęcamy do zadawania pytań w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

innymi słowami

Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie innymi słowami to połączenie odmienionych w narzędniku: liczebnika oraz rzeczownika. Innymi słowami można coś wyrazić albo przekazać. Wyrażenie to pojawia się równie często w mowie oficjalnej, jak i potocznej.

Przykłady poprawnej pisowni

Postaraj się wyrazić tę myśl innymi słowami, użyty przez Ciebie język jest nieco zbyt górnolotny.
Choć przekazał tę informację innymi słowami niż mogłabym się spodziewać, dokładnie wiedziałam, o co mu chodziło.
Ten pacjent umiera, jednak oczywiście informację o jego stanie zdrowia trzeba będzie przekazać nieco innymi słowami.


Poprawna pisownia

innymi słowy

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie innymi słowy to związek frazeologiczny, oznaczający: inaczej mówiąc. Zazwyczaj stosujemy go w języku oficjalnym, najczęściej na początku zdania.

Przykłady poprawnej pisowni

Moja dawna współlokatorka organizowała często imprezy i nie sprzątała po sobie. Innymi słowy, życie z nią nie było proste.
Myślałem, że kupuję auto po okazyjnej cenie, jednak później okazało się, że ma sporo ukrytych usterek. Innymi słowy – zostałem oszukany.
Wiecznie mnie okłamujesz i ignorujesz, mam tego dość. Innymi słowy – chyba pora się rozstać.