Poprawna pisownia

huśtawka

Poprawna pisownia, znaczenie: słowo huśtawka zapisujemy przez literę h. Rzeczownik ten pochodzi od wyrazu huśtać, który wywodzi się z języków słowiańskich. Pojawił się on w polszczyźnie w XVIII wieku, a został najpewniej zapożyczony od ukraińskiego húcaty / húckaty, co oznacza podrzucać dziecko na rękach. Słowo to występuje również w języku białoruskim jako húškac’ / hutác’ / hutášic, co z kolei oznacza: kołysać. Powstało jako wyraz dźwiękonaśladowczy, pierwotnie huś! huś!, który używany był do przedstawienia dźwięku, który pojawia się podczas huśtania.
Zatem zapis słowa huśtawka można wytłumaczyć zasadą języka polskiego, mówiącą, że słowa zapożyczone z języków obcych zapisujemy przez h.
Huśtawka to przyrząd do bujania, huśtania dzieci, a także osób dorosłych. Służy on do relaksu, jak również do zabawy. Słowem huśtawka można również określać gwałtowne zmiany czy wahania.

Przykłady poprawnej pisowni

Pójdziemy dzisiaj na plac zabaw, zmienili tam wszystkie urządzenia i pojawiła się nowa huśtawka.
Kierowcy będą musieli uważać, bo pojawi się huśtawka pogodowa, temperatura będzie spadała i rosła przy jednoczesnych opadach.
Może pójdziemy na huśtawki, bo tutaj nie ma co robić, a tam po prostu jest więcej dzieci.


Niepoprawna pisownia

chuśtawka

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

hóśtawka

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

huźtawka

Niepoprawna pisownia