Poprawna pisownia, znaczenie: hostią nazywamy okrągły opłatek, wykonany z mąki pszennej, którego używa się podczas mszy oraz wystawia w monstrancji do adoracji.
Wyraz ten należy zawsze zapisywać przez h, o czym świadczy jego etymologia. Wywodzi się on bowiem z języka łacińskiego – został z niego zapożyczony wraz z pisownią, jak i znaczeniem. Należy jednak zwrócić uwagę na pisownię wielką i małą literą. Wielką literą rzeczownik ten należy zapisywać, kiedy uważa się go za synonim Najświętszego Sakramentu, z kolei w innych przypadkach wskazany jest zapis małą literą.
Przykłady poprawnej pisowni
Kiedy w monstrancji nie ma hostii, miejsce na nią jest tak wypolerowane, że podchodząc bliżej, można w nim zobaczyć swoją twarz.
W kościele tym zdarzył się cud przeistoczenia Hostii w postrzegalne ciało ludzkie.
Dokładnie 3 lata temu biskup ukazał do publicznej czci to, w co przemieniła się konsekrowana Hostia podczas nabożeństwa.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Mam ciekawostkę, hostią nazywa się opłatek, czyli cienki chleb z mąki i wody, przaśny, czyli bez drożdży, w którym chowa się Bóg po konsekracji, czyli wypowiedzeniu odpowiedniej formuły przez księdza katolickiego, samo słowo hostią oznacza ofiarę, szokujące jest dla mnie, że protestanci, którzy nie wierzą w obecność Jezusa Chrystusa w hostii, przetrzymują takie hostie w domach i pytam się po co? A napis hostia jest bezprawny, bo tam Boga przecież nie ma od 500 lat.
Chodzi o znaczenie zgodne ze współczesnym.
„Wywodzi się on bowiem z języka łacińskiego – został z niego zapożyczony wraz z pisownią, jak i znaczeniem.”
Ale jakim znaczeniem ? Fajnie byłoby wiedzieć.
To jest religijny zwrot z katolicyzmu lub chrześcijaństwa, poza tymi religiami chyba za bardzo nie występuje więc jak ktoś nie jest wierzący to może sobie spokojnie to słówko pominąć bo nigdy mu się do niczego raczej nie przyda
Czyli jak?