Wyraz chat powinniśmy zapisywać w języku polskim przez ch, bez względu na jego znaczenie – a we współczesnej polszczyźnie ma on dwie definicje. Warto jednak zauważyć również, że pisownia hat również nie jest błędem, ponieważ takie słowo znajduje się w słowniku wyrazów obcych i ma jeszcze inne znaczenie niż dwa znaczenia zapisu przez ch. Poniżej przygotowaliśmy definicje i przykłady, które pomogą lepiej zrozumieć to zagadnienie.

Poprawna pisownia

hat

Poprawna pisownia, znaczenie: określenie na małą, dodatkową dźwignię, która umocowana jest na głównej rękojeści dżojstika. Inaczej określana jako grzybek. Uwaga – słowo pochodzi ze słownika wyrazów obcych.


Poprawna pisownia

chat

Poprawna pisownia, znaczenie: chat to odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej rzeczownik chata, oznaczający niewielki, drewniany budynek mieszkalny, najczęściej położony na wsi lub w górach. Chatem nazywamy również internetową rozmowę w formie pisemnych komunikatów – jest to wyraz zapożyczony bezpośrednio z języka angielskiego, a w polszczyźnie funkcjonuje również w formie czat.

Przykłady poprawnej pisowni

Wchodząc na chat, nie miała pojęcia, że pozna tam człowieka, który na zawsze zmieni jej życie.
Tereny górskie mnie zachwycają – brak blokowisk, masa góralskich chat i zieleni – to coś pięknego.
Tego lata kilka najstarszych chat musiało zostać wyburzonych, gdyż groziło zawaleniem.