Choć obie formy brzmią bardzo podobnie, a co więcej, wywodzą się od tego samego rzeczownika, nie należy stosować ich wymiennie, są bowiem innymi postaciami deklinacyjnymi słowa bazowego. Wyrazem podstawowym jest w ich przypadku rzeczownik ekspedientka, którym określamy kobietę sprzedającą towar w sklepie. Przestudiuj znaczenia obu poniższych wariantów wraz z przykładami zdań, w jakich one występują, a z pewnością nie popełnisz błędu polegającego na użyciu słowa niepasującego do kontekstu zdania.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie ekspedientkom to forma podstawowa odmieniona w celowniku liczby mnogiej. Zwróćmy uwagę na jej końcówkę – zasady pisowni polskiej nakazują, by odmienione tak rzeczowniki zawsze kończyły się na om.
Przykłady poprawnej pisowni
Dwaj włamywacze grozili ekspedientkom nożem.
Ekspedientkom na szczęście udało się wytłumaczyć roszczeniowemu klientowi, że nie miał racji.
Mamo, proszę, wytłumacz ekspedientkom, że niczego nie ukradłem.
Poprawna pisownia, znaczenie: słowo ekspedientką to z kolei odmieniona w narzędniku liczby pojedynczej postać rzeczownika ekspedientka. Jej zakończenie również motywuje reguła, mówiąca, iż rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki oraz imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w narzędniku liczby pojedynczej powinny być zawsze kończone na ą.
Przykłady poprawnej pisowni
Rozmawiałam z ekspedientką w naszym osiedlowym sklepiku i dowiedziałam się, że poszukują pani do sprzątania.
Nieważne, czy jesteś ekspedientką czy profesorem – jeśli nie szanujesz innych ludzi, to nie zasługujesz też na mój szacunek.
Boję się, że mój ulubiony serek wycofali już ze sprzedaży, muszę porozmawiać o tym z ekspedientką.
może jakieś przykłady pisowni?