Poprawna pisownia, znaczenie: jest to zwrot pochodzący bezpośrednio od choć – stąd też jedyna bezbłędna pisownia tego wyrazu to ta z wykorzystaniem głoski ć. Do błędów w jego zapisie często prowadzi niepoprawna wymowa, charakteryzująca się zbędnym udźwięcznieniem tego zwrotu.
Choćby może pełnić w zdaniach zarówno funkcję spójnika, jak i partykuły. W pierwszym przypadku występuje on w zdaniu podrzędnym i komunikuje rozmówcy, iż nie ma możliwości przeciwdziałania temu, o czym mówi zdanie nadrzędne. Dodatkowo spójnik ten pomaga nam wyrazić obojętność w stosunku do wyboru, decyzji, jaką mamy podjąć. Kiedy z kolei choćby przyjmuje funkcję partykuły, przekazuje informację, że wyrażenie, do którego się odnosi jest charakteryzowane przez jedną z cech, przykładów, o których mowa w zdaniu. Warto przy tym zapamiętać również, że po nadaniu wyrażeniu choćby formy osobowej w trybie warunkowym (choćbym, choćbyście), należy je również zapisywać łącznie.
Przykłady poprawnej pisowni
Coraz popularniejszą rasą psów stają się labradory – spójrz choćby na park przed Twoim blokiem, widzę tam co najmniej cztery takie psy.
Choćbym miała nie spać całą noc, dokończę to zlecenie jeszcze dziś.
Sernik musi mieć w sobie rodzynki, choćby kilka.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Chodź jak idziesz a choć jak podajesz coś w wątpliwość, dlatego tutaj mamy słowo pochodzące od choć i wtedy dodajemy do niego dodatek by i tworzy się słowo choćby. Wydaje się proste i już błędów nie będzie się popełniać
jeszcze spotkałem się kiedyś z wariacją „chośby” ale to już trzeba być prawdziwym asem, żeby wymyślić taki zapis 😛
wreszcie to rozumiem;)