Poprawna pisownia, znaczenie: omawiany wyraz to odmieniona w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w trybie przypuszczającym, forma czasownika być o znaczeniu: istnieć, żyć, przebywać, znajdować się w jakimś miejscu, trwać przez pewien czas, mieć miejsce, zdarzać się, odbywać się, brać w czymś udział, uczestniczyć, znajdować się w jakimś stanie, doznawać czegoś. Samo byłoby zaliczane jest do osobowych form czasowników, dlatego w myśl obowiązującej we współczesnej polszczyźnie zasady, mówiącej, iż cząstki -by, -bym, -byś piszemy razem z osobowymi formami czasowników należy zawsze zapisywać ją łącznie.
Przykłady poprawnej pisowni
Byłoby miło gdybyś podziękował cioci, za prezent który od niej dostałeś.
Najlepiej byłoby gdybyśmy wyruszyli o wschodzie słońca – mamy długą drogę do pokonania.
Byłoby znacznie prościej, gdybyś zwyczajnie zgodziła się ze mną zamieszkać.
Życie milionów osób byłoby znacznie piękniejsze, gdyby nie wojna.
Nawet nie chcę myśleć, jak smutne byłoby moje życie, gdybym Cię wtedy nie poznała.
Czy byłoby problemem gdybym dotarł na spotkanie z lekkim opóźnieniem?
Niepoprawna pisownia
Dla mnie to jakaś trauma ze szkoły z tymi by, bym, byś – nigdy nie wiedziałem jak to napisać, super że jest taka strona i można sobie to na szybko sprawdzić i uniknąć kompromitacji jak coś się błędnie napisze.
Dzięki, z tyloma przykładami to chyba nie sposób nie zapamiętać hehe 😀
Dzięki, bo mam problem z tą pisownią akurat, nie żeby sprawdzanie coś pomagało, bo potem za tydzień znowu zapominam i muszę sprawdzać od nowa, no aaaale może w końcu zapamiętam, mam taką nadzieję przynajmniej
Oj, jak by było dobrze, gdyby język polski był prostszy… Ze słowem „byłoby” od zawsze mam trudności, więc zwykle przestawiam i zapisuję „by było”. Nie zawsze jest to możliwe, ale myślę, że to dość dobry sposób!
Słowa z końcówką by to naprawdę niemały problem. Wiele osób zastanawia się poważnie jak je napisać. Ja też często nie wiem. Mam nadzieję, że wyjaśnienia, które tu przeczytałam chociaż trochę mi pomogą.
Zawsze mam z tym problem – już od lat! Na szczęście dzięki tej stronie mam nadzieję, że nareszcie zapamiętam. BYŁOBY warto, bo to często używane słówko w zdaniach. Jeśli mam czasem wątpliwości, to najczęściej przestawiam kolejność, pisząc „by było”. Oczywiście, gdy tylko tak się da.
Dzk mordo
dziekoje bardzo
dziekówa!