Obie formy są poprawne i zależą od kontekstu, nie należy jednak stosować ich wymiennie! Najprawdopodobniej pisownia, która Cię interesuje to ból – sprawdź obie definicje, aby poznać szczegółowo znaczenie obu słów.
Poprawna pisownia, znaczenie: bólem nazywamy nieprzyjemne lub przykre odczucia fizyczne, choć słowo tyczyć się może także sfery emocjonalnej i psychicznej i oznaczać zmartwienie, smutek lub nieprzyjemne wrażenie. Wyraz ten zapisujemy zawsze przez ó zamknięte, gdyż zachodzi oboczność – litera ó wymienia się na jedną z liter: a, o lub e, na przykład: ból bo boli (np. boli mnie noga). Lista synonimów słowa ból zawiera słowa takie jak: boleść, udręka cierpienie, lecz również wyrażenia tyczące się sfery psychicznej: smutek, rozpacz, żal, zmartwienie, opłakiwanie i żałoba.
Poprawna pisownia, znaczenie: pisane przez u otwarte może stanowić wyraz naśladujący odgłos gotującego się płynu lub zanurzania czegoś lub kogoś w wodzie (chodzi tu o zwrot dźwiękonaśladowczy bul bul bul). Może być to także forma słowa bulić (czyli inaczej: dużo lub słono za coś płacić), a także forma słowa bula, oznaczającego metalową kulę służącą do gry w petankę lub wybrzuszenie na stoku.
Przykłady poprawnej pisowni
Ból po stracie małżonki był dla niego tak ogromny, że sam żył jeszcze tylko pół roku.
W życiu bym nie pomyślał, że prosty zabieg stomatologiczny może się wiązać z takim bólem.
Ból nie musi towarzyszyć temu zabiegowi – na wyraźne życzenie pacjenta nasza klinika zapewnia bezpłatne znieczulenie.
To nieprawda, że pisze się ból. Jedyna poprawna pisownia to bul – wystarczy spojrzeć na moje wpisy w księdze pamiątkowej.
PS. To prawda
Jakie to szczęście, że mamy stronę, na której wszystko zostało tak dobrze wyjaśnione! Teraz będę już pamiętać, że „bul, bul, bul” to odgłos gotowania czy wrzenia czegoś, a „ból” jest wtedy, gdy coś doskwiera nam fizycznie. Kojarzę sobie, że tak jakby coś się wbija w literkę „O”, zadając jej cierpienie. Dzięki temu świetnie pamiętam tę zasadę.
Czyli jak mniemam tak to się pisze