Choć obie formy funkcjonują na co dzień w języku polskim, należy zwrócić uwagę, że ich znaczenia są zupełnie różne. Należy zatem je poznać, by nie popełnić błędu ortograficznego polegającego na użyciu słowa nie pasującego do kontekstu zdania. Przydatne do tego mogą się okazać definicje i przykłady, które przygotowaliśmy poniżej. Gdyby jednak mimo ich lektury pojawiły się wątpliwości przypominamy, że udzielamy nieodpłatnych porad językowych w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

was

Poprawna pisownia, znaczenie: was to odmieniona w dopełniaczu, bierniku i miejscowniku forma zaimka osobowego wy. We współczesnej polszczyźnie jest to nazwa drugiej osoby liczby mnogiej, zarówno w rodzaju męskoosobowym jak i niemęskoosobowym. Dawniej zwracano się tak również do pojedynczej osoby – była to forma grzecznościowa, a także do osób podwładnych lub służących – dziś zwrot ten byłby uznany za niegrzeczny i pozbawiony szacunku.

Przykłady poprawnej pisowni

Przepraszam Was, ale nie będę mogła pojawić się na Waszym ślubie.
Magda mówi, że spotkała Was w środę – myślałam, że byliście wtedy na wakacjach.
Gdzie jesteście? Nie widzę Was.


Poprawna pisownia

waz

Poprawna pisownia, znaczenie: waz z kolei to odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej rzeczownik waza, za pomocą którego określamy szerokie i głębokie naczynie, zwykle z dwoma uchwytami i przykrywką, służące do podawania na stół zup lub też ponczu.

Przykłady poprawnej pisowni

W jednej z waz stojących na stole znajdował się rosół, w drugiej – barszcz czerwony.
Mamo, tak mi przykro. Stłukłam jedną z Twoich ulubionych waz.
Kilka ze stojących za szkłem waz pochodzi jeszcze z epoki barokowej.