Oba poniższe wyrazy są stosunkowo często ze sobą mylone, jednak ich znaczenia są diametralnie różne, dlatego też w żadnych okolicznościach nie mogą być one stosowane zamiennie. Zapoznaj się z przygotowanymi przez naszą redakcję definicjami i przykładami praktycznego użycia w zdaniu, aby nie popełnić błędu. Dodatkowo, jeśli nasze materiały okazałyby się niewystarczające pamiętaj, że masz możliwość zadania pytania językowego naszej redakcji – wystarczy, że pozostawisz komentarz pod artykułem.
Poprawna pisownia, znaczenie: surykatka to mały, drapieżny ssak z rodziny mangustowatych, który występuje w Afryce. Jego określenie to po prostu spolszczona pełna nazwa gatunkowa, po łacinie brzmiąca Suricata suricatta.
Przykłady poprawnej pisowni
Surykatka zamieszkuje południową część Afryki, głównie pustynię.
Oswojona surykatka może pełnić funkcję doskonałego łowcy gryzoni.
Przeciętnej wielkości surykatka waży około 700 gramów.
Poprawna pisownia, znaczenie: surogatką z kolei nazywamy kobietę pełniącą funkcję matki zastępczej. Zazwyczaj nosi ona w macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która nie może zajść w ciążę. Termin ten wywodzi się od łacińskiego określenia subrogatio, oznaczającego zastąpienie.
Przykłady poprawnej pisowni
Znana aktorka oficjalnie nie potwierdziła, że jej dziecko urodziła surogatka.
Bohaterka książki zastanawia się, czy nie zostać surogatką, by rozwiązać swe problemy finansowe.
Surogatka nie powinna żądać zapłaty za urodzenie dziecka, może jednak domagać się zwrotu kosztów poniesionych w ciąży.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Zawsze mam bekę z tych dwóch słówek, bo ludzie często używają ich błędnie – mylą i zamiast jednego z drugim, i wychodzi np. że komuś dziecko rodziła surykatka, lol :d