Choć na pierwszy rzut oka można uznać, że znaczenie poniższych form jest identycznie, nic bardziej mylnego. Każda z nich stanowi odrębną część mowy, zapisujemy ją w inny sposób, a także używamy w różnych sytuacjach. Aby uniknąć popełnienia błędu językowego zapoznaj się z przykładami użycia w zdaniu, a także definicjami które przygotowała nasza redakcja. Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości możesz pozostawić swoje pytanie w komentarzu.
Poprawna pisownia, znaczenie: niebywały to przymiotnik w rodzaju męskim, oznaczający: taki, który prawie się nie zdarza, nadzwyczajny, niespotykany, niezwykły, wyjątkowy.
Przykłady poprawnej pisowni
Jego występ był naprawdę niebywały – ogromnie mi się podobał.
Jego entuzjazm jest niebywały, naprawdę doskonały z niego pracownik.
Niebywały sukces młodego artysty szybko stał się głównym tematem rozmów w całym kraju.
Poprawna pisownia, znaczenie: nie bywały to z kolei zaprzeczony partykuła nie czasownik bywać, odmieniony w czasie przeszłym, w trzeciej osobie liczby mnogiej. Bywać oznacza: przebywać gdzieś, być często w jakimś miejscu, brać w czymś udział, znajdować się co jakiś czas w jakiejś sytuacji lub stanie, zdarzać się, utrzymywać kontakty towarzyskie z kimś lub też go odwiedzać. Wyrażenie to należy zawsze zapisywać oddzielnie, w myśl zasady, nakazującej rozłączną pisownię partykuły nie z osobowymi formami czasowników.
Przykłady poprawnej pisowni
Życzę nam tego, abyśmy nie bywały małostkowe ani zazdrosne.
Te kobiety mnie nie znają, widziałam je parę razy w życiu i nigdy nie bywały w moim domu.
Często treści reklam były na tyle kontrowersyjne, że nie bywały one przyjmowane na antenę.
bardzo pomocne, fajnie że tak szczegółowo wszystko jest objaśnione, pozdrawiam