Poprawna pisownia, znaczenie: jest to forma czasownika mijać. W języku polskim oznacza on przechodzenie, przejeżdżanie obok czegoś lub kogoś, zakończenie jakiegoś trwającego w czasie zjawiska, możemy go również użyć, by zaznaczyć, że coś (na przykład uczucie, emocja, ból) przestało być odczuwanym. Minęło to czasownik odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie przeszłym.
Należy zapamiętać, że poprawny zapis tego wyrażenia zawsze zawiera głoskę ę. Jest to głoska nosowa, która w niedbałej mowie często tę nosowość traci i bywa zastępowana przez ustną głoskę e połączoną z n. Z tego najczęściej wynikają błędy w pisowni powyższego zwrotu.
Przykłady poprawnej pisowni
Cieszę się, że minęło mnie oficjalne pożegnanie Marty – nigdy za nią nie przepadałam.
Było, minęło – nie ma co wspominać dawnych lat.
Moje uczucie do niego minęło bardzo szybko, gdy tylko go lepiej poznałam.
Niepoprawna pisownia
Wiele lat minęło. Kolejne słowo, gdzie to ę w naszej mowie się lekko zmiękcza i potem jak piszemy to się o nim zapomina, a jednak ono tam jest i nie można zapomnieć, bo będzie to błąd ortograficzny, dlatego minęło a nie mineło.
to jest dobrze, wszystko gra ziomeczku. pewnie chciałeś napisać minęło i napisałbyś też minoł a nie minął, ale to by niestety było niepoprawnie…
coś mi tu nie gra…