Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to wyrażenie, które składa się z partykuły nie oraz z przysłówka bardzo. Używamy go zamiast zwrotów takich jak: przeciętnie, mało, co najwyżej częściowo, tylko trochę, niezupełnie, nie do końca, nie całkiem, ale również: kiepsko, marnie, niedostatecznie.
W języku polskim istnieje reguła, która warunkuje rozłączny zapis dwóch członów tego wyrażenia. Mówi ona, iż partykuła nie wraz z przysłówkami, które nie pochodzą od przymiotników, powinna być zawsze zapisywana oddzielnie. Jest to zatem jedyna prawidłowa forma zapisu powyższego zwrotu.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie bardzo rozumiem rozwiązanie tego zadania.
Zawodnicy nie bardzo wiedzieli, czego w tym meczu oczekiwał od nich trener.
Dostałam zaproszenie na urodziny Pawła, jednak nie bardzo mam ochotę widzieć się z jego znajomymi.
W sumie dość prosta sprawa i to jednak takie słowo, które raczej jakichś problemów nie sprawia wiadomo, że pewnie są osoby, które z tej porady tutaj skorzystają, choć wydaje mi się, że to aż tak nie wygląda.
Pisze się rozłącznie nie wyższy.
jak się pisze? nie wyższy czy niewyższy
no chyba nie bardzo będzie dobrze! ale widzę też że kiedyś nie odpisywaliście na komentarze, bo ktoś pytał „Nie dzisiaj czy niedzisiaj” i nikt mu nie pomógł, więc odpowiadam ja: NIE DZISIAJ. pozdro.
Są takie zasady w języku polskim, które trudno ogarnąć. Gdzieś przeczytałam, że „nie” z przysłówkami zapisujemy razem. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że chodzi o „nie” z przysłówkami utworzonymi od przymiotników, a pozostałe przysłówki (w tym właśnie „nie bardzo”) zapisujemy oddzielnie.
Nie dzisiaj czy niedzisiaj
Ale niezabardzo to już razem, przynajmniej fonetycznie
Hej, spójrz na nasz komentarz umieszczony niżej.
A czemu? Przecież przysłówki razem 🙂
Nie mam więcej pytań
Zgodnie z zasadą: „[177] 46.8. Przed przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników” jeśli przysłówek w stopniu równym nie podchodzi od przymiotnika, partykułę nie zapisujemy osobno. Jedyne wyjątki w tym przypadku to niezbyt, niebawem oraz nieraz [z akcentem na nie-] (= często, ale: nie raz [z akcentem na raz], ale wiele razy).
Wydawało mi się, że „nie” z przysłówkami piszemy razem, tak samo jak z przymiotnikami. Jak to w końcu jest?
Dobry MEM
Nie bardzo
niebardzo