W języku polskim dopuszczalne jest stosowanie obu powyższych form, należy jednak zwrócić uwagę, że każda z nich oznacza coś innego, a zatem powinny być używane w innych sytuacjach. Przedstawionych form nie należy stosować wymiennie, gdyż zawsze będzie to błąd. Poniżej przygotowaliśmy definicje i przykłady, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć to zagadnienie, pamiętaj też, że możesz zadać swoje pytanie w komentarzach, a nasza redakcja udzieli Ci odpowiedzi.
Poprawna pisownia, znaczenie: ponadto to partykuła nawiązująca do poprzedniego kontekstu wypowiedzi, wprowadzająca nową informację na omawiany już wcześniej temat. Ciekawostką jest tutaj fakt, że po tym wyrazie (bez względu na jego miejsce w zdaniu) nie należy stawiać przecinka. Znaczenie takiego zapisu jest tożsame z: oprócz tego, w dodatku, poza tym.
Przykłady poprawnej pisowni
Jestem wypoczęty i gotowy, a ponadto trenowałem do tych zawodów od przeszło pół roku.
Muszę jutro przygotować obiad na dwa dni, a ponadto wpaść z wizytą do koleżanki.
Ponadto nie należy zapominać, że globalne ocieplenie zagraża wszystkim gatunkom roślin i zwierząt.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie ponad to pisane osobno to dawne połączenie przyimkowe, współcześnie wychodzące już z użytku. Oznacza ponad coś i jest stosowane jako zamiennik konstrukcji więcej niż.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie rób niczego więcej ponad to, co Ci kazano.
Nie wiem czy dam radę zrobić cokolwiek ponad to, co zaplanowałem jako minimum.
W ubiegłym roku przychód spółki wyniósł pół miliona, a w tym roku tylko do czerwca wynosi 100 tysięcy ponad to.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Ponad to, że był małomówny był bardzo inteligentny. Czy to zdanie jest poprawnie napisane?
Poprawnie będzie: Ponadto w prezentacji umieszczono zdjęcie.
Ponadto/ponad to w prezentacji umieszczono zdjecie…..
Dzięki za takie kompleksowe szczegółowe i przede wszystkim czytelne opracowanie, Pozdrawiam Krzysztof
Nie podejrzewałam nawet, że obydwie formy tego słowa są poprawne. Wydawało mi się ciągle, że coś źle piszę i źle rozumiem. Dzięki tej stronie zdecydowanie lepiej ogarniam ortografię. Dziękuję Wam bardzo!
Kolejny przykład słówka, które wielu osobom sprawia naprawdę bardzo duży problem. Na szczęście dzisiaj trafić można na takie serwisy jak Wasz i wszystko w bardzo prosty sposób się wyjaśnia. Teraz już wiem jak pisać.
Nigdy dotąd się nad tym nie zastanawiałam, ale rzeczywiście słowa tego można użyć w dwóch znaczeniach – w sytuacji, gdy jesteśmy ponad czymś i gdy jeszcze chcemy coś dodać. Od dziś na pewno nie będzie mi się już mylić!
Dzięki!
Dziękujemy za komentarz, definicja została poprawiona.
Bzdura… ponad to lub ponadto w zależności w jakim kontekście.