Poprawna pisownia, znaczenie: jest to wyrażenie, którym określamy najczęściej głowę zwierzęcia lub też (w mowie potocznej) głowę człowieka. Może być również odnoszone do jednostki, przykładowo: siedem łbów do wykarmienia. Niekiedy stosuje się je również, aby wyrazić swój podziw co do mądrości, sprytu innej osoby.
Genezy tego określenia można doszukiwać się już w języku prasłowiańskim, w którym istniało wyrażenie określające twardą powłokę, skorupę i którego znaczenie w późniejszych latach ewoluowało do czaszki, a następnie do głowy.
Należy zapamiętać, że wyraz łeb zawsze zapisujemy przez b. Niepoprawna pisownia z użyciem p może pochodzić ze skojarzenia z łepkiem (np. od szpilki), a także z nieprawidłowej artykulacji, w której słyszalne jest p. Aby uniknąć takiej pomyłki, warto odmienić wyraz łeb przez przypadki – wówczas wyraźnie widać, że nie ma w nim miejsca na głoskę p, np.: łba, łbu, łbie.
Przykłady poprawnej pisowni
Z czułością pogłaskała swojego owczarka niemieckiego po łbie.
Czy możecie tak nie krzyczeć? Łeb mnie boli!
Ty to masz łeb! Sama w życiu nie rozwiązałabym tego zadania.
Niepoprawna pisownia
Czy mam łeb czy mały łep? W sumie to może obojętne, bo jednak łeb, bo tak piszemy to raczej negatywnie uwarunkowane słowo więc czy ten ktoś ma łep czy łeb to już pewnie wielu osobom obojętne i nie biorą tego na poważnie
jeszcze można powiedzieć „mieć łeb nie od parady” bardzo lubię ten zwrot i często używam 😀 a do gościa niżej: „mjut” pisze się oczywiście „miód”, wpisz se w wyszukiwarkę i zobaczysz, że nie kłamię
Jak się pisze mjut?
tak się nie pisze poprawnie
Faktycznie macie małe łebki
Michell to skurzany łeb