Niepoprawna pisownia, wyjaśnienie: słowo „dzisiaj” lub określenie „na dzisiaj” same w sobie precyzują, że mówimy o dniu, dlatego też dodawanie do nich słowa „dzisiejszy” tworzy pleonazm (potocznie „masło maślane”).
Poprawna pisownia
Poprawna pisownia
Zacytujemy może kogoś mądrzejszego od nas – Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego na ten temat: wyrażeń dzień dzisiejszy, dzień wczorajszy, dzień jutrzejszy wolno używać tylko w szczególnych przypadkach (w tekstach nacechowanych oficjalnością), jednak nawet wówczas lepiej używać wyrazów dzisiaj, wczoraj, jutro.
Mam pytanie. Logicznie rzecz biorąc, w wyrażeniu „na dzień dzisiejszy” słowo „dzisiaj” zostaje zastąpione wyrażeniem „dzień dzisiejszy”. W przypadku masła, wiemy że jest ono maślane, więc wystarczy powiedzieć „masło”. Jednak słowo „dzień” nie precyzuje czy jest to wczoraj, dziś, jutro, pojutrze itd. „Dzień dzisiejszy” nie jest więc pleonazmem. Można uznać, że skoro jedno słowo nie musi być zastąpione wyrażeniem o takim samym znaczeniu składającym się z dwóch słow. Może to jednak być zabieg stylistyczny. Moje pytanie brzmi: Czy w moje rozumowanie jest w tym przypadku błędne? I jeszcze drugie pytanie, takie bardziej teoretyczne: Wielokrotnie słyszałem wyrażenie „na dzień dzisiejszy”, ale chyba nigdy nie zetknąłem się z „na dzisiaj”. Czy jeśli wszyscy Polacy umówiliby się, że od tej pory będą używać wyłącznie nieprawidłowej formy jakiegoś wyrażenia (tj. innej niż ta, którą słowniki uznają za prawidłową), ta forma uznana zostałaby za prawidłową?
Właśnie tak 🙂