Choć brzmiące identycznie, sformułowania żucie i rzucie oznaczają zupełnie coś innego. Aby poprawnie ich używać, należy zapoznać się ze definicjami i zasadami zastosowania każdego z nich, oraz pamiętać, że w żadnej sytuacji nie można tych dwóch słów używać wymiennie. W razie jakichkolwiek wątpliwości informujemy o możliwości pozostawienia pytania do naszej redakcji w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

żucie

Poprawna pisownia, znaczenie: żucie to odmieniony w mianowniku, bierniku oraz wołaczu rzeczownik odczasownikowy, utworzony od wyrazu żuć. Rzeczownik ten oznacza rozgniatanie pokarmu zębami lub też powolne gryzienie czegoś.

Przykłady poprawnej pisowni

Wszelkiego rodzaju odgłosy jedzenia – żucie, mlaskanie czy głośne przełykanie, doprowadzają mnie do szału.
Żucie gumy sprzyja chwilowemu ograniczeniu uczucia głodu.
Niektórzy wierzą, że nacieranie sokiem z chrzanu pomaga przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, a żucie chrzanu jest wskazane przy katarze i zapaleniu zatok.


Poprawna pisownia

rzucie

Poprawna pisownia, znaczenie: rzucie natomiast to odmieniony w miejscowniku i wołaczu rzeczownik rzut. Mówimy tak na wprawienie w ruch i spowodowanie chwilowego lotu jakiegoś przedmiotu poprzez wyrzucenie go z pewną siłą. Rzut to także energiczny ruch ręki, nogi, głowy lub gwałtowny skok całego ciała. W sportach walki nazywamy tak powalenie przeciwnika na ziemię, a z kolei matematycy nazywają tak odwzorowanie figury na płaszczyźnie lub innej powierzchni.

Przykłady poprawnej pisowni

Po mocnym rzucie Austriaka widownia zaczęła wiwatować.
Spróbujmy narysować ten przedmiot w rzucie prostokątnym.
Maria Andrejczyk zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w rzucie oszczepem.


Niepoprawna pisownia

żócie

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

rzócie

Niepoprawna pisownia