Choć obie poniższe formy występują we współczesnej polszczyźnie i dodatkowo brzmią identycznie, oznaczają one zupełnie co innego. Należy zatem zapamiętać, że w języku pisanym nie należy stosować ich wymiennie. Aby lepiej zrozumieć różnice pomiędzy oboma słowami zapoznaj się z przygotowanymi przez nas definicjami i przykładami użycia w zdaniu, a w razie niejasności pozostaw swoje pytanie do naszej redakcji w sekcji komentarzy.
Poprawna pisownia, znaczenie: żuć to forma bezokolicznika, oznaczająca: wolno coś gryźć, rozgniatać zębami pokarm.
Przykłady poprawnej pisowni
Podczas lekcji nie wolno żuć gumy.
Oglądał serial, nie przestając leniwie żuć przygotowanej wcześniej kanapki.
Jeśli chcesz schudnąć, to musisz przestać co chwilę żuć krówki lub inne cukierki.
Poprawna pisownia, znaczenie: rzuć to odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym, czasownik rzucać. Jego znaczenia to: wywołać chwilowy ruch przedmiotu, wysyłać, kierować coś dokądś, przewracać kogoś, powiedzieć coś zdawkowo, szybko, ale także: pozbyć się nałogu oraz zrezygnować z czegoś. W języku potocznym rzucać oznacza również: zakończyć związek z kimś.
Przykłady poprawnej pisowni
No dalej, rzuć piłkę najmocniej jak potrafisz!
Zachowała się okropnie, okłamując Cię i spotykając się z kimś innym. Rzuć ją.
Spójrz jak wyczekująco Reks na Ciebie patrzy. Rzuć mu kilka razy piłkę.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Kolego, kolezanko jezeli da Ciebie to jest „niski poziom wiedzy”, to odmien poprosze slowo: czasownik MLEĆ w czasie przeszlym, we wszystkich osobach w trybie oznajmiajacym. Pozdrawiam.
Żuć – gumę, rzuć – piłkę. Dla mnie to proste i oczywiste ale skoro powstają takie strony i ludzie na nie wchodzą to znaczy, że jest zapotrzebowanie na taką wiedzę „niskiego poziomu”