Poprawna pisownia, znaczenie: terminem tym określamy myśl, uczucie, ale też – głos, apel, wołanie, głęboką wewnętrzną potrzebę do działania. Najczęściej wykorzystywaną kolokacją zawierającą ten wyraz jest zew krwi – wyrażenie mówiące o wrodzonej zdolności do czegoś, genetycznym wręcz instynkcie czy popędzie.
W języku polskim jedyną poprawną formą zapisu powyższego zwrotu jest pisownia przez z. Ze względu na to, że nie da się uzasadnić jej żadną regułą, należy ją po prostu zapamiętać. Błędy w zapisie wyrazu zew najczęściej wywodzą się z niedostatecznie starannej wymowy – głoski dźwięczne, kończące wyraz (w tym przypadku z) często tę dźwięczność tracą podczas artykulacji.
Przykłady poprawnej pisowni
Zew krwi i potrzeba zaspokojenia głodu niejednokrotnie powoduje agresję nawet u najłagodniejszych zwierząt.
Na zew gwizdka, zawodnicy zerwali się do biegu.
Poczucie krzywdy oraz zew pomocy ojczyźnie sprawiły, że tysiące osób zgłosiło się do wojska jako ochotnicy.
Niepoprawna pisownia
Brzmi podobnie więc nie ma zaskoczenia, że kłopot z pisownią się pojawia. Pewnie dla wielu wzrokowców wystarczy, że napisze się zew i wiadomo, że zef po prostu nie pasuje i trzeba kończyć słowo literą w.
z takich ciekawostek to minimum czterech raperów nagrało piosenki o tytule „zew” – pierwszy był chyba Bisz, ale był też Donatan, Kajman i Mrozu (no dobra, ten ostatni to nie raper ale tytuł piosenki się zgadza :P)
Wreszcie to rozumiem 🙂