W zależności od zapisu powyższe formy zasadniczo zmieniają swoje znaczenie (innymi słowy są to dwa zupełnie różne wyrazy!), dlatego należy je zapamiętać i nie stosować ich zamiennie. Jeśli nie wiesz, która forma pasuje do kontekstu konkretnego zdania prześledź nasze definicje i przykłady, a gdyby i one okazały się niewystarczające pamiętaj, że możesz nam zadać pytanie w komentarzu.

Poprawna pisownia

zborze

Poprawna pisownia, znaczenie: zborze to odmieniony w miejscowniku i wołaczu rzeczownik zbór. Oznacza on lokalną wspólnotę wiernych kościołów protestanckich oraz niektórych ugrupowań nieprotestanckich. Dawniej mówiono tak na skupienie, zbiorowisko ludzi oraz na zjazd wyższych duchownych, czyli sobór czy synod.

Przykłady poprawnej pisowni

Muszę już iść. Zobaczymy się w niedzielę w zborze, prawda?
Na nabożeństwie w zborze spotkałam kilku moich przyjaciół.
Od kiedy pamiętam raz w tygodniu spotykaliśmy się w zborze na wspólnej modlitwie.


Poprawna pisownia

zboże

Poprawna pisownia, znaczenie: rzeczownik zboże oznacza roślinę z rodziny traw, uprawianą dla jadalnego ziarna. Etymologia tego słowa sięga do czasów języka prasłowiańskiego, w którym istniał podobny termin, jednak jego znaczenie to: szczęście, dostatek. Wraz z upływem lat rzeczownikiem tym zaczęto określać roślinę, której ziarno zapewniało ludziom sytość.

Przykłady poprawnej pisowni

Na polu mojego sąsiada zapaliło się zboże – do dziś nie wiemy, co było przyczyną pożaru.
Zboże po żniwach sprzedawane jest w specjalnych skupach.
Rolnik trafił do szpitala, po tym jak ciągnik wiozący zboże przewrócił się.