Poprawna pisownia, znaczenie: określenie tępy jest jedynym poprawnym. Pisownia tego wyrazu wynika z faktu, że w rodzimych i zasymilowanych słowach, przed spółgłoskami p, b, t, d, k, g należy zapisywać samogłoskę ę.
Przymiotnik tępy odnosi się do przedmiotów, które nie są odpowiednio naostrzone lub z natury nie posiadają ostrych krawędzi. Jednocześnie jest to pejoratywne określenie, którego używa się w stosunku do osób uważanych za mniej inteligentne.
Przykłady poprawnej pisowni
Ten nóż jest tak tępy, że nie mogę nim zupełnie niczego przeciąć. Pomóż mi go naostrzyć.
Na całe szczęście ta zabawka ma tępy koniec i Adrian nic sobie nie zrobił, kiedy się nim uderzył.
Nie bądź tępy! Nie możesz tak postępować, bo stracisz wszystko, co do tej pory zarobiłeś.
Niepoprawna pisownia
Prosimy korzystać z funkcji szukania na naszej stronie: https://jaksiepisze.pl/tempa-czy-tepa/
tempa czy tępa
Ok. Ja rozumiem, że tępy ale skąd temperówka a nie tęperówka :))
Ja wiem jaka jest zasada związana ze słowami „czemu”, oraz „dlaczego”. Słowo „czemu” używamy w pytaniach takich jak przykładowo „Czemu się przyglądasz?”, albo „Czemu zawdzięczam twoją wizytę?”, oraz w zdaniach twierdzących po to, by przykładowo odpowiedzieć na tego typu pytania, jak powyższe przykłady, czyli przykładowo w takim zdaniu, jak to „Mam dzisiaj wolne, dzięki czemu mogę w końcu złożyć zakupioną niedawno szafę, jednak do tego celu potrzebuję wkrętarkę, którą tobie pożyczyłem, więc przyszedłem ją odzyskać.”, podczas gdy słowo „dlaczego” używamy do zadawania pytań choćby takich, jak to zadane powyżej, czyli „Czy ktoś wie, dlaczego używa się danego słowa w dany sposób?”. Kierując się zasadami związanymi z tym, jak i kiedy należy używać tych słów należy pamiętać, że nie są one synonimami, które można używać w każdym zdaniu zamiennie, gdyż jak widać każde z tych słów ma swoje własne przeznaczenie.
Mam nadzieję że moja odpowiedź rzetelnie wyjaśniła dlaczego, oraz kiedy używa się słowa „czemu”?
Bo tępy to przeciwieństwo do ostrego. W tym przypadku ktoś jest tępy, czyli nieprzydatny.
A czy ktoś wie , dlaczego „czemu?
Ktoś wie czemu akurat tak? 🙂