Poprawna pisownia, znaczenie: jest to używane wyłącznie w języku potocznym, mało kulturalne określenie na wymiociny. Jest to także rzeczownik, który w języku polskim występuje wyłącznie w liczbie mnogiej.
Jak podaje Aleksander Brückner – autor Słownika Etymologicznego Języka Polskiego, który napisany został w 1927 roku, wyraz ten wywodzi się z języka czeskiego lub z języka cerkiewnego. W pierwszym z nich istnieje określenie rzihati, w drugim z kolei rzygat. Oba te zwroty oznaczają wypluwać coś, odbijać się, wymiotować, wymioty. To właśnie stąd Polacy przejęli zarówno znaczenie tego wyrazu, jak i reguły dotyczące jego zapisu. Jako że zasady pisowni polskiej nakazują oryginalny zapis terminów obcego pochodzenia, jedyną dopuszczalną formą zapisu słowa rzygi jest pisownia przez rz.
Przykłady poprawnej pisowni
Uważaj! Na chodniku leżą czyjeś rzygi, nie wdepnij w nie.
Po wczorajszej imprezie rzygi były wszędzie – w łazience, w kuchni, w ogrodzie.
Nie mam zamiaru tego jeść. To miał być gulasz, a wygląda jak rzygi!
Niepoprawna pisownia
hehe, napisał przez ż z kropką i podpisał nie umiecie nic, no niezły gagatek, niezły. poziom humoru (albo raczej chumoru idąc za konwencją) naprawdę 10/10 minimum 😛
NIE UMIECIE NIC
Dziękuję <3
Wpisując słowo „zygi” bez polskich znaków w google* wyskoczyły mi wyniki iż istnieje takie słowo jak „zygi” i kliknąwszy w te witrynę potwierdziłem swoje domysły. Nie można ufać internetowi, zadawać mu więcej niż jedno pytanie. A wystarczyło otworzyć słownik. Pozdrawiam.