Zarówno wyraz ręką jak i rękom pochodzi od tej samej formy bazowej, a mianowicie rzeczownika ręka. Fachowo nazywamy tak część kończyny górnej człowieka (a także małpy człekokształtnej) od nadgarstka aż po końce palców, jednak w języku potocznym słowa tego używamy, by określić całą kończynę górną. W żargonie karciarzy określamy tak wszystkie karty, które gracz trzyma w ręce, z kolei w piłce nożnej jest to niedozwolone zagranie ręką. Zapoznaj się z definicjami i przykładami przygotowanymi przez naszą redakcję, aby poznać różnice pomiędzy obiema formami i nie popełnić błędu polegającego na użyciu niewłaściwej. Pamiętaj też, że w razie wątpliwości możesz zadać naszej redakcji pytanie językowe w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

rękom

Poprawna pisownia, znaczenie: rękom to postać odmieniona w celowniku liczby mnogiej. W tym przypadku zapis końcówki warunkuje zasada, nakazująca zapis przez om rzeczowników odmienionych w celowniku liczby mnogiej.

Przykłady poprawnej pisowni

Dzięki rękom naszych dziadków możemy teraz spędzać święta w wybudowanym przez nich domu.
Dzięki długim rękom i odpowiedniej budowie ciała jest wręcz urodzony do tego sportu.
Tylko dzięki spracowanym rękom moich rodziców udało mi się skończyć studia, nie martwiąc się o finanse.


Poprawna pisownia

ręką

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ręką to z kolei rzeczownik podstawowy odmieniony w narzędniku liczby pojedynczej. Dla przypomnienia, w języku polskim obowiązuje zasada, która mówi, iż rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki oraz imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w narzędniku liczby pojedynczej powinny być zawsze kończone na ą, stąd taki zapis powyższej formy.

Przykłady poprawnej pisowni

Sędzia zagwizdał – piłka została ewidentnie odbita ręką zawodnika.
Nigdy nie wyrabiam ciasta mikserem, wolę zrobić to ręką.
Kobieta lekko uderzyła dziecko ręką w pupę, jednak to wystarczyło, by chłopiec przestał zanosić się płaczem.