Zarówno pełny, jak i pełen, mają to samo znaczenie. Oznaczają, że coś jest wypełnione po brzegi, zawiera wszystko, co mogło się zmieścić i już więcej się tam nie schowa. Również informują o tym, że coś jest obfite w dobra, albo różnego rodzaju rzeczy. Mówią, że dane miejsce, naczynie, albo pojemnik nie mają pustych przestrzeni.
Zwrotów tych używa się również wtedy, gdy coś posiada maksymalny zakres bądź natężenie.
Czasami odnosi się je do kwiatów, które posiadają dużą ilość płatków i wyglądają na gęste. Oba przytoczone słowa: pełen, a także pełny, są poprawne. Używa się ich w niektórych zdaniach zamiennie, gdy występują w pozycji orzecznika, np.: Mam pełen kanister. lub Mam pełny kanister.
Poprawna pisownia, znaczenie: formę pełny można zastosować nie tylko jako orzecznik, ale również przydawkę, nawet prostą. Warto zauważyć, że formę pełen wprawdzie również można zastosować jako przydawkę, musi ona jednak występować po rzeczowniku i być formie rozwiniętej, zawierającej dopełnienie, na przykład: Postawił przed nim pełny (lub pełen) kufel piwa.
Przykłady poprawnej pisowni
Mam pełny plecak, dlatego nie mogę ci pomóc i nic do niego schować, musisz nieść to w ręce.
Przed chwilą miałem pełny kufel piwa, a jak tylko wyszedłem do łazienki, to okazało się, że ktoś wypił połowę.
Mam pełny portfel, dlatego wolałbym najpierw udać się do wpłatomatu, a dopiero potem do pubu.
Poprawna pisownia, znaczenie: z kolei jako wspomniana przydawka prosta, powinno zostać użyte słowo: pełny, tak jak w zdaniu Postawił przed nim pełny kufel. Najbezpieczniej jednak jest używać zawsze formy pełny, bo dzięki temu z pewnością unikniemy ewentualnego błędu.
Przykłady poprawnej pisowni
Mam pełen portfel i dlatego zamierzam iść do galerii handlowej, gdzie w końcu kupię buty do biegania.
Postawił przed nią pełen talerz jedzenia, ale – jak to dziecko – nie zamierzała niczego tknąć, tylko wybrzydzała.
Mam pełen zbiornik paliwa, opłacało się tyle wlać, bo olej napędowy właśnie sporo potaniał.
dobra strona