Jedyna dopuszczana przez słowniki języka polskiego pisownia tego zwrotu to zapis łączny – niewygodne. Wynika ona z reguły ortograficznej, mówiącej, że partykułę „nie” z przymiotnikami zapisujemy zawsze razem.

Poprawna pisownia

niewygodne

Poprawna pisownia, znaczenie: w zależności od kontekstu zdania niewygodne może odnosić się zarówno do odzieży, jak i osób. W tym pierwszym znaczeniu opisuje ubrania, które sprawiają właścicielowi uczucie dyskomfortu lub są w pewien sposób uciskające lub niepasujące. Jeśli chodzi o odniesienie do osób, oznacza będące przeszkodą albo sprawiające trudności. Słowo to może się więc tyczyć przedmiotów oraz ludzi o których uważamy, iż są uciążliwe, nieporęczne, bez dogodności lub przeszkadzające nam swoją obecnością, a także nie zapewniają bądź nie dają wygody. Do synonimów słowa niewygodne zaliczamy: uciskające i niepasujące.

Przykłady poprawnej pisowni

Nawet jeśli te buty są dla Ciebie niewygodne to musisz się jakoś przemęczyć – kręgielnia nie oferuje niestety Twojego rozmiaru.
Dyrektor finansowy i marketingowy to dwie najbardziej niewygodne osoby w naszej firmie, sugeruję przeprowadzenie z nimi poważnej rozmowy.
Lepiej przemyśl sobie co powiesz, kiedy Twój syn zacznie zadawać niewygodne pytanie o Twoją relację z Martą.


Niepoprawna pisownia

nie wygodne

Niepoprawna pisownia