Jedynym poprawnym zapisem wyrażenia nie da jest zapis rozdzielny. Pisownia łączna jest błędem językowym niezależnie od tego, jaki jest kontekst zdania.
Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to zwrot, którym w języku polskim określamy niemożliwość wykonania jakiejś czynności czy zrealizowania działania, brak czyjegoś pozwolenia na coś, ale także przekazujemy informację o braku podania czy wręczenia komuś czegoś. W połączeniu z zaimkiem zwrotnym się powstaje również zwrot nie dać się, mówiący o uniemożliwieniu pokonania się przez kogoś lub przez coś lub o tym, że dana osoba nie ulegnie czy nie da się oszukać. Zbudowany jest poprzez połączenie partykuły nie z czasownikiem dać odmienionym w trzeciej osobie liczby pojedynczej w czasie przyszłym. Warto zapamiętać, że zwrot nie da się, który połączymy z bezokolicznikiem nie będzie posiadał czasu przyszłego i wszystkie zdania tworzone z tym wyrażeniem powstają w czasie teraźniejszym. Określenie nie da w języku polskim zawsze należy zapisywać rozłącznie. Uzasadnia to reguła mówiąca, iż nie z czasownikami piszemy oddzielnie.
Przykłady poprawnej pisowni
Czasem mam wrażenie, że nie da się z Tobą porozmawiać jak z osobą dorosłym.
Mam nadzieję, że będzie dzielny i nie da się przeciwnikowi.
Pokłóciliśmy się z Adamem, więc pewnie nie da mi jutro spisać zadań z matematyki.
Nie da – kolejny raz podstawą są zasady pisania z nie. Dzięki nim można uniknąć ciągłego sprawdzania każdego słowa jak się pisze. Chyba mniej czasu zajmie nauka tego niż zastanawianie się w kółko i sprawdzanie kolejnych słów.
To dziwne, że nieda jest błędem, przecież tak właśnie się to wymawia, obie pisownie powinny być poprawne, może napiszemy w tej sprawie jakąś petycję do polonistów?
Dziękuję 🙂