Niepoprawna pisownia, wyjątek: kiedy w zdaniu chcemy poinformować jednocześnie o braku konieczności oraz zaproponować alternatywę dla niej, wówczas wskazana będzie pisownia rozdzielna, na przykład: Nie koniecznie, ale z chęcią zatrudniłabym kogoś do pomocy przy dziecku.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażeniem tym określamy brak absolutnej potrzeby, nie całkiem, nie zupełnie. W niektórych sytuacjach może być również użyte jako synonim zwrotów: opcjonalnie, być może, możliwe.
Powyższe określenie powstaje z połączenia partykuły nie z przysłówkiem koniecznie, tworząc kolejny przysłówek. Wedle obowiązującej w języku polskim zasady nakazującej łączną pisownię nie z przysłówkami w stopniu równym, wyraz niekoniecznie również zasadniczo powinno się zapisywać razem. Warto podkreślić, że istnieje wyjątek od tej reguły, opisaliśmy go wyżej.
Przykłady poprawnej pisowni
Chodzenie po terenie basenu bez klapek to niekoniecznie dobry pomysł.
Bardzo chciałabym wybrać się do Grecji, ale niekoniecznie w okresie największych upałów.
Przejście tą ulicą po zmroku to niekoniecznie bezpieczny pomysł.
Jeśli nie wiecie jak pisać to na pewno warto tutaj zaglądać, będzie Wam znacznie łatwiej, dodatkowo dowiecie się również dlaczego tak a nie inaczej piszemy. Warto na to zwracać uwagę i korzystać z takich porad, na pewno się przydadzą.
okej, a więc pisownia łączna, dobrze wiedzieć bo zapisywałam raz tak raz tak, ale to takie słówko czy tam zwrot niezbyt na polski, więc nikt mi nigdy w żadnym wypracowaniu nie podkreślił jako błąd, ale teraz już będę wiedziała
Tak się nie pisze poprawnie