Mimo, że w większości przypadków poprawna będzie pisownia łączna naraz warto zaznaczyć, że obie formy są poprawne i zależą od kontekstu zdania, dlatego nie należy stosować ich wymiennie (nie oznaczają tego samego)! Zobacz przykłady poniżej i przeczytaj definicję znaczeń. Jeśli nadal masz wątpliwości daj znać w komentarzach i postaramy się pomóc. Warto zauważyć, że formy oprócz znaczenia różnią się także akcentem w wymowie. Naraz zapisane jako jeden wyraz akcentujemy zawsze na pierwszą sylabę na, zaś na raz z zapisem rozłącznym akcentowane jest na sylabę drugą raz.

Poprawna pisownia

naraz

Poprawna pisownia, znaczenie: zapisane razem oznacza jednocześnie, razem lub w tym samym czasie. Może oznaczać także nagle i niespodziewanie – czyli wszystko to, co zwykle mamy na myśli używając słowa naraz.

Przykłady poprawnej pisowni

Naraz Tomasz uświadomił sobie, że jego lodówka jest zupełnie pusta.
Marek był mistrzem multitaskingu – potrafił wykonywać nawet kilka rzeczy naraz.
Karolina naraz trzasnęła drzwiami i wybiegła z budynku ze łzami w oczach.


Poprawna pisownia

na raz

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażeń przyimkowe, które pisane rozdzielnie oznacza zrobić coś jednorazowo, jeden raz, na jeden raz lub za jednym zamachem. Jak wszystkie wyrażenia tego typu wyłączną poprawną pisownią jest zapis rozłączny. Zwrot oznacza najczęściej to co wyrażenie na jeden raz i pomocne może być wytłumaczenie tego w sposób taki, że pisownia rozdzielna powinna być zastosowana kiedy pomiędzy na a raz pasuje nam dostawione słowo jeden.

Przykłady poprawnej pisowni

Taka mała buteleczka napoju to dla mnie porcja na raz, dlatego jeśli jestem spragniony muszę wypić co najmniej kilka.
Roman dopingował Anię w wykonywaniu ćwiczeń – klaskał na raz i machał kolorowymi pomponami na dwa.
Bardzo wciągnęła mnie wczoraj ta książka – przeczytałam całą na raz, bez ani jednej przerwy!