Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: jedna z form słowa „nadzieja” – konkretnie dopełniacz liczby pojedynczej tego rzeczownika. Znaczenie tego słowa to wiara, ufność i oczekiwanie na spełnienie czegoś lub urzeczywistnienie pragnień. Prawidłowy zapis słowa wynika z reguły ortograficznej, która mówi, że na końcu wyrazu po samogłosce zapisujemy wyłącznie i.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie trać nadziei, może wszystko się jeszcze ułoży.
Marek wiedział, że nie może tracić nadziei, bo to ostatnie co mu zostało.
Nie mam już w sobie nadziei na powodzenie naszej misji, nic z tego nie będzie.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
W wyjaśnieniu pod hasłem jest napisane z czego wynika jedyna poprawna pisownia, czyli nadziei.
Nadzieja- nadziei
Zawsze mnie uczono, że temat słowa (czyli niezmienna część słowa przy odmianie przez przypadki) stanowi trzon słowa, do którego dodawane są koncówki przypadków. Czy zatem tematem słowa najdzieja nie jest „nadziej” a końcówką nie powinno być i czyli nadzieji??????
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Poprawny zapis to: nadziei na jutro.
Nadzieji na jutro czy to poprawnie?
Fajnie, że jest taka strona i można takie porady znaleźć, bo sam po sobie wiem, że jednak w tym naszym języku te różne wątpliwości się pojawiają i fajnie, że można sobie je rozwiać bez większych problemów.
Nie wiedziałem, że można aż tyle błędów zrobić przy odmianie dosyć prostego przecież słowa „nadzieja”. Naprawdę są gdzieś takie osoby, które zapisują 2 „i” na końcu, albo oddzielają „na” od reszty? Szok!
Jeszcze nie tak dawno kompletnie nie wiedziałam, jak to napisać. I wtedy trafiłam na waszą stronę. I teraz jestem wam naprawdę wdzięczna bo wreszcie nie mam problemów z pisownią tego słowa. Mogę pochwalić się brakiem takich błędów.
Sporo osób ma problemy z odpowiednim odmienieniem tego słowa. Piszemy „nadzieja”, ale nigdy „nadzieji”. Poprawnie będzie „nadziei”, ale jeśli ktoś ma wątpliwości, to może lepiej będzie napisać „wiary”. Na przykład: „Nie mam już wiary, że będzie lepiej”.
dzięki
Dzięki!
Dzięki za pomoc!
Dla mnie okej!