Poprawna pisownia, znaczenie: forma słowa szyja, oznaczającego anatomiczną część ciała ludzkiego, która łącząca głowę z korpusem. Drugie, przestarzałe znaczenie tego słowa to określenie na węższą część butelki (zwykle w formie zdrobniałej szyjka). Przedstawiony na tej stronie zwrot składa się z przyimka na oraz wspomnianego rzeczownika szyja. Problematyczny zapis końcówki słowa szyi wynika z pisowni fonetycznej, gdzie zwykle po samogłosce zapisalibyśmy literę j, jednak niezależnie od tego jak dane słowo wymawiamy, po samogłosce y zapisujemy -i, już bez połączenia -ji. Synonimem na szyi może być zwrot na karku.
Przykłady poprawnej pisowni
Miała na szyi piękny łańcuszek, który dzień wcześniej otrzymała od swojego ukochanego.
Prokurator nie miał wątpliwości – ślady na szyi i leżąca nieopodal lina jednoznacznie sugerowały uduszenie.
Gołąb grzywacz to ptak należący do rodziny gołębi, którego jedną z cech szczególnych są zielonkawe, mieniące się metalicznie plamki na szyi.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Pomocne, mi ta strona pomaga – dzisiaj z na szyi, ale ogólnie często jakieś różne słówka sobie sprawdzam, co nie wiem jak je się pisze poprawnie (mało czytam książek to niestety pokutuje w taki sposób)
to jest mega nieintuicyjne ta końcówka, ta zasada też wyjaśnia skąd błędy ale w żaden sposób nie rozjaśnia mi co zrobić, żeby tego błędu nie popełniać 🙁 ciężki ten język polski!
Dobre 🙂
Moim zdaniem na szyi jest dobrze, czyli zgadzam się z tą stroną 🙂
Na szyi jest poprawnie, wszystkie inne (na szyji, naszyi, naszyji) to okropne błędy, ale dobrze, że tak ludziom tłumaczycie jak krowie na granicy, może zrozumieją w końcu 😉