Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: można by jest to odmieniona w trybie warunkowym forma czasownika niewłaściwego można. Używając go, przekazujemy, że coś jest możliwe do wykonania, ale również dozwolone lub też jest to czynność, na którą mamy pozwolenie.
We współczesnej polszczyźnie istnieje zasada, która nakazuje rozłączny zapis cząstki by z wyrazami o funkcji czasownikowej. Zaliczamy do nich właśnie termin można, ale również: trzeba, warto, wolno, niepodobna. Wszystkie te wyrazy w połączeniu z cząstką by należy pisać rozdzielnie. Nieco mylące może być skojarzenie wyrażenia można by z czasownikiem mogłaby, jednak należy zapamiętać, że są to dwie różne części mowy.
Przykłady poprawnej pisowni
Jeśli takie piękne słońce utrzyma się do jutra, to można by wybrać się nad rzekę.
Można by dziś wieczorem napić się wina, czy masz na to ochotę?
Gdyby stróż zapomniał domknąć bramy, to można by tam bez problemu wejść.
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, faktycznie wkradł się drobny błąd i został on już poprawiony. Pozdrawiamy!
„We współczesnej polszczyźnie istnieje zasada, która nakazuje rozłączny zapis cząstki by z wyrazami o funkcji czasownikowej. Zaliczamy do nich właśnie termin można, ale również: trzeba, warto, wolno, niepodobna. Wszystkie te wyrazy w połączeniu z cząstką by należy pisać łącznie.” Przeczycie sami sobie. W tych zdaniach piszecie najpierw, ze rozłącznie po czym piszecie, że łącznie.
czemu nie bardzo? moim zdaniem wszystko tu jest zupełnie dobrze, w słowniku nie ma słowa „możnaby” co by sugerowało, że wyjaśnienia jakie tu podali są poprawne…
nie bardzo