Niepoprawna pisownia

meil

Niepoprawna pisownia


Język polski dopuszcza obie formy zapisu określenia poczty elektronicznej – w związku z czym zarówno mail, jak i mejl to bezbłędna pisownią. Termin ten, wywodzący się z angielskiego e-mail lub mail oznacza nazwę czyjejś skrzynki poczty elektronicznej, wiadomość wysłaną poprzez tę pocztę lub ogólnie usługę jako całość. Zgodnie z zasadami pisowni słowa pochodzące z języków obcych, które do języka polskiego wprowadzone zostały relatywnie niedawno zapisujemy na jeden z dwóch sposobów: w oryginale (w tym wypadku identycznie jak w języku angielskim – pisownia mail) lub fonetycznie, czyli zgodnie z tym jak dane słowo brzmi w wymowie – pisownia mejl. W naszych przykładach zaprezentowaliśmy przemienne użycie obu form zapisu, które przez identyczne znaczenie umożliwiają wymienne stosowanie.

Poprawna pisownia

mail

Poprawna pisownia, wersja pisowni zapożyczona z języka angielskiego.

Poprawna pisownia

mejl

Poprawna pisownia, wersja spolszczona, poprawna choć niezalecana w języku oficjalnym.

Przykłady poprawnej pisowni

Czy możesz nie wysyłać mi już więcej mejli? Ledwo nadążam Ci odpisywać!
Dostałam wczoraj podejrzanego maila podpisanego jako windykacja. Czy mógłbyś spojrzeć czy nie jest to jakaś próba wyłudzenia?
Wszystkie załączniki otrzymasz ode mnie mejlem, a jeśli ze względu na rozmiar nie uda mi się załączyć plików wówczas prześlę link do ich pobrania z dysku internetowego.
Wszystkie ustalenia z dzisiejszego spotkania podsumuję i wyślę do każdej osoby mailem.


Niepoprawna pisownia

majl

Niepoprawna pisownia