Obie formy pisowni są poprawne i zależą od kontekstu, nie należy jednak stosować ich wymiennie, ponieważ są to dwa różne słowa o odmiennym znaczeniu. Zobacz przykłady poniżej i przeczytaj definicję znaczeń, a zrozumiesz na czym polega różnica. Jeśli coś będzie dla Ciebie dalej niejasne pamiętaj, że bezpłatnie odpowiadamy na pytania w komentarzach!

Poprawna pisownia

każe

Poprawna pisownia, znaczenie: czasownik nieprzechodni będący formą słowa od słowa kazać (trzecia osoba liczby pojedynczej), którego znaczenie to wydać polecenie, rozkaz albo zmusić kogoś do zrobienia jakiejś rzeczy, a także przestarzałe: głosić kazanie. Słowo o takim znaczeniu piszemy zawsze z użyciem ż, co wynika z oboczności z:ż (i faktu, że każe pochodzi od kazać).

Przykłady poprawnej pisowni

Mój chłopak każe Ci przestać się ze mną kontaktować, a jeśli nie wykonasz jego polecenia powiedział, że porozmawia sobie z Tobą na osobności.
Jeśli policjant każe Ci wysiąść z samochodu wykonaj jego polecenie – sprzeciw może zostać źle przyjęty.
Mama każe mi posprzątać swój pokój i dopóki tego nie zrobię nie będę mógł z wami zagrać.


Poprawna pisownia

karze

Poprawna pisownia, znaczenie: jest to czasownik przechodni niedokonany, który jest formą słowa karać (trzecia osoba liczby pojedynczej tego słowa) i oznacza ukaranie – wymierzenie upomnienia, sankcji lub kary. Pisownia rz w przypadku tego słowa wynika z oboczności r:rz i tego, że słowo karze pochodzi od słowa kara.

Przykłady poprawnej pisowni

Na sali trwa rozprawa sądowa – sąd właśnie karze winnego w procesie.
Jeśli podlegasz karze dożywotniego pozbawienia wolności wciąż możesz prosić prezydenta o ułaskawienie.
To bardzo nerwowa i drapieżna kotka – karze pazurami każdego kto choćby pogłaszcze ją w niewłaściwy sposób.