Niepoprawna pisownia, wyjątek: forma słowa „Jula” – zdrobnienia imienia żeńskiego Julia lub Julianna.
Poprawna pisownia, znaczenie: to forma imienia żeńskiego Julia. Tak zapisany rzeczownik może być zarówno jego dopełniaczem (pytania pomocnicze kogo? czego?) albo celownikiem (tu z kolei pytania pomocnicze to komu? czemu?). Julia to imię, które wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu i stanowi żeńską formę męskiego imienia Juliusz. Za najbardziej rozpoznawalną Julię należy uznać fikcyjną postać – tytułową bohaterkę tragedii Williama Szekspira pod tytułem „Romeo i Julia” nazywającą się Julia Kapulet, a w niektórych wydaniach także jako Julia Capuleti (jako ciekawostka warto nadmienić, że w pierwszych wydaniach nosiła także imię Julietta).
Odmienioną przez jeden z przypadków formę imienia Julia – czyli w tej konkretnej sytuacji rzeczownik Julii piszemy zawsze z użyciem podwójnego i na końcu. Zapis ten uzasadnia reguła ortograficzna, zgodnie z którą wszystkie imiona żeńskie, które w mianowniku mają końcówkę -ia, w dopełniaczu przyjmują formę z końcówką -ii (a więc z tego powodu imię Julia tworzy w dopełniaczu i celowniku formę Julii).
Przykłady poprawnej pisowni
Już od tygodnia nie było w szkole Julii z 2A, a muszę jej oddać książkę, czy masz z nią jakiś kontakt?
Bardzo podoba mi się nowy utwór mojej ulubionej gwiazdy – Julii Wieniawy.
Wyłącznie dzięki ogromnej pracy naszej koleżanki Julii udało nam się zaliczyć projekt grupowy na studiach.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
jakbym nie znał żadnej Julii to pewnie bym tego nie wiedział bez czytania waszej porady. ALE ZNAM 😀 😀 więc zupełnie mi się to nie przydało i w sumie to nie wiem co tu robię, już zamykam
Oczywiście analogicznie, czyli „Julci”
A julci czy julcii
dzięki max!
Julji