Grejpfrutem nazywamy roślinę należącą do rodziny rutowatych, zaliczaną do roślin wiecznie zielonych. Prawdopodobnie powstała ona ze zmieszania ze sobą pomarańczy chińskiej i pomarańczy olbrzymiej. Poniżej wyjaśniamy jakie formy zapisu tego wyrazu są dopuszczalne w języku polskim.

Niepoprawna pisownia

grejfrut

Niepoprawna pisownia, wyjaśnienie: grejfrut to słowo, które często słyszymy w języku mówionym. O ile w tej sytuacji nie jest ono traktowane jako pomyłka, to nie jest dopuszczalne stosowanie tej formy w języku pisanym – byłoby to uznane za błąd ortograficzny.


Poprawna pisownia

grejpfrut

Poprawna pisownia, znaczenie: grejpfrut z kolei to forma dopuszczona do użytku przez językoznawców na równi z wersją grapefruit, bezpośrednio zapożyczoną z języka angielskiego, bez późniejszego spolszczenia.

Przykłady poprawnej pisowni

Ten grejpfrut za chwilę się zepsuje, trzeba go szybko obrać i zjeść.
Grejpfrut to doskonałe źródło witaminy C i beta-karotenu, dlatego zaleca się jego spożywanie w celu poprawy naturalnej odporności organizmu.
Niektórzy twierdzą, że zjedzenie jednego grejpfruta dziennie wpływie wręcz zbawiennie na stan naszych tętnic i poziom cholesterolu we krwi.


Niepoprawna pisownia

greyfrut

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

greifrut

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

greipfrut

Niepoprawna pisownia