Oba przedstawione niżej wyrazy funkcjonują na co dzień w języku polskim, każdy z nich jest jednak inną częścią mowy i ma inne znaczenie, stąd nie można stosować ich zamiennie (gdyż byłoby to uznane za błąd językowy). Aby poprawnie wybrać słowo pasujące do kontekstu zdania pomocne mogą być definicje i przykłady, które opracowała nasza redakcja. Gdyby jednak okazało się to niewystarczające zachęcamy do pozostawienia pytania w komentarzu.
Poprawna pisownia, znaczenie: drzemie to odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej czasownik drzemać, oznaczający: lekko, czujnie spać.
Przykłady poprawnej pisowni
Ćśśś, Kasia teraz drzemie. Postaraj się jej nie obudzić.
Nie przeszkadzaj mamie. Teraz drzemie, bo miała ciężki dyżur.
Skoro córka drzemie, to mam chwilę dla siebie – mogę nałożyć maseczkę na twarz i pomalować paznokcie.
Poprawna pisownia, znaczenie: dżemie to odmieniona w miejscowniku oraz w wołaczu forma rzeczownika dżem, oznaczającego słodką i lepką substancję, która powstaje w procesie gotowania owoców z cukrem, natomiast wykorzystywana jest do smarowania pieczywa, wypieków czy też naleśników.
Przykłady poprawnej pisowni
Od kiedy znalazłam w kupionym w pobliskim sklepie dżemie muszkę, nie mogę się zmusić do jedzenia go.
Im więcej w dżemie owoców, tym lepszy i głębszy jest jego smak.
Najlepiej, gdyby w dżemie nie znajdowały się żadne konserwanty, poza naturalnym cukrem.
Jak coś w kimś drzemie (np. w nim drzemie nieziemska siła) to też będzie jakby co przez rz – przez ż z kropką jest tylko dżem w sensie do jedzenia taki