Poprawna pisownia, znaczenie: jest to uprzejmy zwrot służący do pożegnania się z drugą osobą, sugerujący, że jeszcze kiedyś dojdzie do ponownego spotkania. Inaczej: cześć, pa, do widzenia, na razie.
Do zobaczenia to wyrażenie przyimkowe, czyli połączenie przyimka z inną częścią mowy, na przykład z rzeczownikiem, zaimkiem, przysłówkiem czy liczebnikiem. W języku polskim obowiązuje reguła, która mówi, że ogromną większość wyrażeń przyimkowych należy zapisywać rozłącznie i dotyczy ona również tego konkretnego zwrotu.
Przykłady poprawnej pisowni
Muszę już iść, ale wpadnę też po południu. Do zobaczenia!
Bardzo miło było Cię wreszcie poznać. Mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy, do zobaczenia!
Mamo, wychodzę. Do zobaczenia wieczorem!
Niepoprawna pisownia
pchi
Formalnie słowniki języka polskiego nie odnotowują takiego słowa.
Domeblować czy do meblować
Logiczne, że DO ZOBACZENIA
Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
To chyba trudności nie powinno sprawiać, bo to jednak wyraźnie dwa odrębne słowa i tutaj pisanie tego razem po prostu z logicznego punktu widzenia nie będzie miało sensu więc taki błąd jest chyba rzadki.
Skoro wszystko zapisujemy osobno („Do zobaczenia!”, „Do widzenia!”), to dlaczego „Dobranoc” ma być razem? Wie ktoś coś więcej na ten temat? Nie żeby to była szczególna trudność, ale nie rozumiem skąd to się wzięło!
Niby proste słowo, niby tak często używane, a pisownia już nie jest dla nas taka oczywista. Dlatego myślę że porady z tej strony naprawdę wielu osobom mogą się bardzo przydać. Powinniśmy walczyć o kulturę naszego języka
jak dla mnie obie pisownie powinny być poprawne, bo bardzo często widzę to zapisane razem jako jedno słowo i mnóstwo ludzi takiej formy używa więc czemu nie mogą być obie poprawne?
mega to jest 😉