Obie poniższe formy mogą być używane w języku polskim, należy jednak znać pomiędzy nimi różnice, ponieważ każda z nich pełni w zdaniu inną funkcję – ma zupełnie odmienne znaczenie. Aby uniknąć możliwości popełnienia błędu zachęcamy do zapoznania się z definicjami i przykładami, które przygotowała nasza redakcja. Jeśli mimo opracowania pojawią się wątpliwości zachęcamy do zadawania pytań w sekcji komentarzy.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz choć może pełnić w zdaniu funkcję partykuły oraz spójnika. W pierwszym przypadku używa się go do podkreślenia treści, na której zależy mówiącemu. Z kolei jako spójnika zwrotu choć używa się, by wyrazić, że to, co zostało powiedziane w pierwszej części zdania jest prawdą – pomimo przytoczonych w dalszej części zdania argumentów.
Przykłady poprawnej pisowni
Choć była bardzo zmęczona, zadzwoniła do mamy, by posłuchać, jak starszej pani minął dzień.
Choć wszem i wobec podnoszą się głosy mówiące o szkodliwości czerwonego mięsa, wiele osób ciągle nie wyobraża sobie obiadu bez przysłowiowego kotleta.
Pomogę Ci z tym esejem, choć uważam, że powinnaś napisać go sama.
Poprawna pisownia, znaczenie: chodź to forma trybu rozkazującego, występująca w drugiej osobie liczby pojedynczej, wywodząca się od czasownika nieprzechodniego niedokonanego chodzić. Jego znaczenie to: poruszać się za pomocą nóg, poruszać się w jakimś kierunku lub do jakiegoś miejsca, ale także: działać, pracować, kursować (o środkach komunikacji), spotykać się z kimś.
Przykłady poprawnej pisowni
Idziemy jutro w odwiedziny do babci. Chodź z nami!
Kasiu, chodź tutaj! Pora zbierać się do domu.
Chodź, wybierzemy się do sklepu. Może znajdziemy jakąś sukienkę na Twoje urodziny?
Najgorzej, że oba te słowa funkcjonują równie powszechnie dlatego jak się nie zna zasad pisowni szansa na wybranie niepoprawnego jest jakby 50:50, lepiej się nauczyć i nie ryzykować