Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ten należy zawsze zapisywać przez h. Pochodzenia tego rzeczownika możemy doszukiwać się w dwóch różnych językach. W łacinie występuje określenie herba the i stąd właśnie polszczyzna przejęła pisownię tego wyrazu, z kolei w języku chińskim pojawia się termin čha o takim samym znaczeniu.
Terminem herbata określamy roślinę, posiadającą charakterystyczne, wiecznie zielone liście, rosnącą głównie na terenach południowo-wschodniej Azji. Dodatkowo mówi się tak również na jej młode listki i pączki, z których później będzie można stworzyć napar. Oczywiście jest to również określenie napoju zaparzonego na bazie suszonych liści tej właśnie rośliny, ale także suszonych ziół. Niekiedy również nazywamy tak popołudniowe spotkania w gronie najbliższych, skromne przyjęcia.
Przykłady poprawnej pisowni
Ale zmarzłaś! Usiądź, a ja zaparzę Ci herbatę.
Herbaty Earl Grey to zdecydowanie moja ulubiona, głównie ze względu na aromat bergamotki.
Moja babcia zawsze zwalczała przeziębienia, parząc sobie herbatę z lipy.
Tak herbata piszemy przez samo h
Wydaje mi się, żę to tak znane słowo, że raczej tutaj błąd w pisowni pojawia się rzadko. Oczywiście wiadomo, że może się niektórym przydarzyć, więc dobrze, że i takie słowo na stronie jest pokazywane.
Zawsze mi się myli czy samo H czy CH w herbacie, bo w językach Azji wszędzie jest CH – „chai” (czaj) – więc to C mi się ładuje do herbaty / cherbaty 😉
Jesteśmy w takim razie ciekawi czym owa cherbata jest? 😉
Ja terz lubię cherbatę i wara wam od niej
mmm… pyszna herbatka cieplutka, do tego kocyk i książka i to jest życie, do tego najlepiej brzydka pogoda za oknem, żeby nie kusiło do wyjścia i pod kocykiem było ciepełko <3
Dosyć łatwo zapamiętać, bo na każdym pudełeczku, których się przecież tyle zużywa, jest napisane „herbata”. Wydaje mi się, że to po prostu słówko zagraniczne, więc ciężko dociec zasady pisowni – trzeba się nauczyć i tyle.
Śmiech to poprawna pisownia.
Jak się pisze śmiech czy śmieh?
Fajnie się czyta komentarze, idę zaparzyć cherbaty
Co Ty wiesz, w nogach śpisz…
dzięki
Herbata, herbatniki – zawsze samo „ch”, dzięki za przypomnienie i upewnienie, ale jednak miałam rację jak zawsze 🙂 Dyktanda na piątkę!
Zajrzyj do słowniczka Tomku w swoim domku 🙂