Poprawna pisownia, znaczenie: jest to forma czasownika chcieć, odmieniona w trzeciej osobie, rodzaju męskim liczby pojedynczej, w trybie przypuszczającym. Wyraża ona pragnienie – osiągnięcia lub posiadania czegoś, życzenie, aby coś się wydarzyło lub aby minęło. Zamiast chciałbym możemy powiedzieć, że mam na coś chęć, pragnę aby coś się zadziało.
Zwrot ten zawsze należy zapisywać łącznie, zgodnie z istniejącą w polszczyźnie regułą, która mówi, że osobowe formy czasownika wraz z cząstkami -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście zawsze piszemy razem.
Przykłady poprawnej pisowni
Chciałbym, abyś przynajmniej raz uważnie posłuchała tego, o czym mówię.
Niestety nie mogę Cię jutro odwiedzić – chciałbym to zrobić, ale obiecałem, że pomogę Kubie z przeprowadzką.
W przyszłe wakacje chciałbym udać się na wycieczkę na Maltę.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: może być poprawne w formie chciał, bym, na przykład: Chciał, bym towarzyszył mu w wyprawie.
Sporo osób ma z tym pewien problem więc pewnie docenią taką poradę, która dotyczy słów z dodatkiem bym, by. Tutaj to forma od czasownika więc jak dla mnie wiadomo, że pisane razem, ale ogólnie z polskim to czasami różnie bywa.
do Gościa: dla mnie i dla autorów tej stronki powinno być „chciałabym” i lepiej, żeby dla Ciebie też powinno tak być bo w przeciwnym razie sorki ale popełniasz błąd i pani polonistka nie będzie zbyt zadowolona 😛
chwała wam za to!
Dla mnie powinno być CHCIAŁA BYM
Ale ok