Poprawna pisownia

cappuccino

Poprawna pisownia, znaczenie: cappuccino to specjalnie przyrządzana kawa na włoski sposób – z bitą śmietaną lub spienionym mleczkiem i czekoladą. Sama nazwa cappuccino pochodzi od włoskiego słowa cappuccio, co oznacza kaptur. Cappuccino jest więc kawą, która powinna mieć kolor habitu kapucynów czyli mnichów, którzy noszą długie kaptury.
Cappuccino jest nieodmiennym rzeczownikiem rodzaju nijakiego. Gramatyka dopuszcza również w tym przypadku formę żeńską, czyli nie to, ale ta cappuccino. Działa tutaj zasada uzusu społecznego polegająca na zakodowaniu w pamięci, że cappuccino jest kawą, a kawa jest rodzaju żeńskiego. Częściej jednak w obiegu jest forma rodzaju nijakiego, czyli to cappuccino.
Co ciekawe słowo może pełnić funkcję przymiotnika. Tak się dzieje w wyrażeniu lody cappuccino – lody o smaku jakim (?) cappuccino.
Wyraz cappuccino zawsze piszemy przez podwójne p i c. Są to geminaty – podwojone litery, które w języku włoskim spotykane są stosunkowo często. Poza tym nie wchodzi w rachubę polonizacja graficzna omawianego wyrazu, dlatego należy zachować oryginalną pisownię.

Przykłady poprawnej pisowni

Kupiłaś legginsy cappuccino? Czyli w kolorze mojej ulubionej kawy z mlekiem?
Proszę, zamówi mi koniecznie cappuccino i pamiętaj tylko, żeby miało tę aksamitną piankę, którą uwielbiam.
W naszej restauracji serwujemy przepyszne włoskie cappuccino posypane startą, naturalną czekoladą deserową.


Niepoprawna pisownia

capucino

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

cappucino

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

kapuczino

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

capuccino

Niepoprawna pisownia